انواع دوربین مداربسته مخفی

دوربین مداربسته مخفی با عناوین مختلفی در بازار به فروش می رسند. که هر کدام از این عناوین که برای دوربین مداربسته مخفی به کارمی روند نشان از کاربرد هایی است که این دوربین مداربسته مخفی دارند و دربین مردم شهرت یافته اند. دوربین مداربسته مخفی با عنوان هایی همچون دوربین مداربسته کوچک، دوربین بسیار کوچک دید در شب، مینی دوربین وای فای رم خور دید در شب، دوربین مداربسته ارزان کوچک ،دوربین بیسیم کوچک و دوربین وایرلس ریز، دوربین بند انگشتی، دوربین خودکاریو… به فروش می رسد.

دوربین مداربسته مخفی با نام دوربین نظارتی مخفی و دوربین جاسوسی نیز شناخته می شود. از این دوربین برای ضبط فعالیت های افراد، بدون آگاهی آن ها استفاده می شود. دوربین مداربسته مخفی ، یا از دید فرد مورد نظر پنهان نگه داشته می شود و یا به شکل وسیله ای دیگر در می آید تا قابل شناسایی نباشد. دوربین مداربسته مخفی را می توان داخل گوشی های تلفن همراه، گلدان گیاهان، لوازم جانبی تلوزیون و … جاسازی کرد. در این مطلب چند نکته کاربردی در رابطه با دوربین مداربسته مخفی بیان می شود.

موارد استفاده از دوربین مداربسته مخفی

دوربین های مداربسته مخفی هم برای نظارت خانگی و هم برای صنایع و مکان های تجاری کاربرد دارند. در دسترس بودن و هزینه پایین این دوربین ها باعث گسترش استفاده از این دوربین ها شده است. نصب و استفاده از این دوربین ها نیاز به اجازه قانونی دارد. برخی از این دوربین ها کاربرد سرگرمی و تفریحی نیز دارند. معمولا در مکان هایی که دوربین مداربسته معمولی نصب شده باشد، تابلوهایی برای اطلاع رسانی این موضوع به عموم وجود دارد ولی دوربین های مداربسته مخفی، این طور نیستند.
یک دوربین مداربسته مخفی مشابه همه دوربین های مداربسته می تواند به صورت با سیم و بدون سیم موجود باشد. دوربین مداربسته مخفی باسیم، توسط کابلی به دستگاه گیرنده متصل می شود. نوع بی سیم آن می تواند تصاویر ضبط شده را در شعاع محدودی منتقل کرده و به دستگاه گیرنده برساند. از انواع این دستگاه های گیرنده می توان به تلوزیون، VCR ،DVR، کارت حافظه و… اشاره کرد.
برخی از دوربین های مداربسته مخفی امکان ضبط صدا را نیز دارند. کنترل این دوربین های مداربسته به دو صورت دستی و از راه دور (ریموت کنترل) می باشد

مکان های مناسب برای نصب دوربین مداربسته مخفی در منازل

درب ورودی
درب جلویی خانه، اولین مکان برای ورود به خانه است. این مکان، پر رفت و آمد ترین قسمت خانه است. نصب و راه اندازی دوربین مداربسته مخفی در این محل می توانید ورود و خروج افراد را زیر نظر بگیرید. یک دوربین مداربسته مخفی می تواند به شکل چراغی در ورودی خانه استتار شود.

اتاق نشیمن
اتاق نشیمن اصلی ترین قسمت یک خانه است و اکثر فعالیت های اعضای خانواده در این اتاق انجام می گیرد. نصب دوربین مداربسته مخفی در این مکان برای نظارت امنیتی خانه مناسب است. ایندوربین مداربسته می تواند داخل ساعت دیواری، لبه تابلوها، داخل لوازم تزیینی و … قرار بگیرد. با استفاده از این دوربین می توانید فعالیت های خدمتکار یا پرستار بچه را نیز تحت نظر بگیرید.
تعدادی از اقلام گران قیمت و بزرگ خانه مثل سینمای خانگی، کنسول های بازی و … در اتاق نشیمن نگه داری می شوند. نصب و راه اندازی دوربین مداربسته مخفی در اتاق نشیمن می توانید از سرقت آن ها جلوگیری کنید.

اتاق کار
نصب و راه اندازی دوربین مداربسته مخفی در اتاق کار می توانید از مدارک و اسناد مهم اداری خود محافظت کنید. این دوربین مداربسته را می توانید به شکل حسگر دود یا آتش روی سقف اتاق کار نصب کنید و نمای 360 درجه ای از اتاق را داشته باشید.

درب حیاط یا تراس
سارقان به راحتی می توانند از راه در پشتی و در تراس وارد خانه شوند. اگر یک دوربین مداربسته مخفی را در بالای این درب نصب کنید، همه کسانی را که در حیاط پشتی هستند و وارد خانه می شوند را می بینید.
ممکن است تعدادی وسیله گران قیمت مثل دستگاه چمن زنی، لوازم تفریحی و … در حیاط پشتی خانه وجود داشته باشد. نصب و راه اندازی این دوربین می توانید از سرقت آن ها نیز جلوگیری کنید.

محل نگه داری مدارک و پول
وسایل ارزشمند و پرهزینه مثل طلا، مدارک و اسناد خانوادگی، سکه و پول نقد خود را نصب و راه اندازی دوربین مداربسته مخفی، محافظت کنید. این دوربین مخفی می تواند داخل پریز برق، کولر، ساعت دیواری، رادیو و… نصب شود.

انواع دوربین مداربسته مخفی و کوچک

دوربین مداربسته مخفی بیسیم
دوربین مداربسته مخفی همانند تمام دوربین های مداربسته موجود در بازار این قابلیت را دارند تا به صورت با سیم و بدون سیم موجود باشند. دوربین مداربسته مخفی باسیم، توسط کابلی به دستگاه گیرنده متصل می شود و از این طریق تصاویر فرستاده می شوند وبرق مورد نیاز انها تامین می شود . نوع بی سیم آن می تواند تصاویر ضبط شده را در شعاع محدودی انتقال بدهند و به دستگاه گیرنده برساند. از انواع این دستگاه های گیرنده می توان به تلوزیون، VCR ،DVR، کارت حافظه و… اشاره کرد.

امکان ضبط صدا در دوربین مداربسته مخفی
نمونه ای از دوربین مداربسته مخفی امکان ضبط صدا را نیز دارند و می توانند به راحتی صدای پیرامون را همراه با تصاویر ضبط کنند . کنترل این دوربین های مداربسته به دو صورت دستی و از راه دورصورت می گیرد و می توان انهارا از راه دور تنظیم نمود.
کاربرد های دوربین مداربسته مخفی متعدد می باشد که هم اکنون ما به چند مورد از انها اشاره خواهیم کرد در ادامه با ما همراه باشید.

شرایط نصب دوربین مداربسته مخفی بیسیم دید در شب و رم خور

امکان دارد در یک منطقه مسکونی، اداری و یا تجاری وقوع جرم ، آزار و اذیت و یا سرقت به پلیس گزارش شود و مردم به پلیس شکایت کنند. در چنین شرایطی نیروهای پلیس می توانند با نصب دوربین مداربسته مخفی فعالیت ها ورفت امد ها و برخورد افراد با یک دیگر و کار های مشکوک را در آن مکان مورد نظارت وبرسی قرار دهد و مجرم را شناسایی و دستگیرکنند همچنین می توانند از تصاویر ضبط شده به عنوان مدرک در دادگاه های قضای کمک بگیرند و جرم فرد را اثبات یا رد نمایند.

دوربین های مداربسته مخفی که بر روی لباس ها جایگذاری و تعبیه می شوند
نیروهای پلیس می توانند به کمک یک دوربین مخفی کوچک که بر روی سینه و لباس قرار می گیرد در عملیات ها از تصاویر ثبت شده استفاده کنند و بتوانند افراد و جرایم را پیگیری نمایند . به عنوان مثال در عملیات تحقیقی و شناسایی عوامل مجرم، با استفاده از این تصاویر، صحنه وقوع جرم را بررسی می کنند.

مکان های نصب دوربین مخفی
دوربین های مداربسته مخفی کاربرد های متفاوتی دارند که در اینجا به چند مورد از انها اشاره شد در ادامه با ما همراه باشید تا در مورد محل نصب این دوربین های مداربسته به شما اطلاعاتی ارائه کنیم تا تصاویر و جزییات هرچه بیشتری بدست اورید.

نصب دوربین مداربسته مخفی در داخل ساعت و داخل پریز برق
اتاق نشیمن از اصلی ترین قسمت های یک منزل مسکونی می باشد و بیشتر فعالیت های روزمره افراد خانواده و ساکنان در این اتاق صورت می گیرد. نصب دوربین مداربسته مخفی در این مکان برای نظارت امنیتی و کنترل خانه امری هوشمندانه است . این دوربین مداربسته می تواند داخل ساعت ،داخل لوازم تزیینی وداخل لوازم الکترونیکی مانند نلویزیون و بلند گو هاو … قرار بگیرد. با استفاده از این دوربین می توانید فعالیت های خدمتکارو کار گران یا پرستاران بچه را نیز کنترل کنید. واز وقوع بسیاری از حوادثی که برای شما اتفاق می افتد جلو گیری کنید و یا عوامل و مسببان ان را شناسایی کنید و از تکرار دوباره ان جلو گیری کنید.

دوربین مدار بسته مخفی ، کوچک یا مینیاتوری:

دوربین های مداربسته مخفی به انواع زیر دسته بندی می شوند:
دوربین های هالوژنی
دوربین مدار بسته آینه ای
دوربین مدار بسته مخفی مینیاتوری پین هول
دوربین مدار بسته مینیاتوری معمولی
دوربین مدار بسته دتکتوری
دوربین مدار بسته مخفی از نوع آینه ای، در ظاهر به صورت یک آینه محدب است، اما داخل آن یک دوربین مخفی نصب می شود. نکته مهمی که در مورد دوربین مدار بسته مخفی وجود دارد این است که در صورتی که از این مدل دوربین مخفی استفاده می کنید، باید حتماً نور محیط تنظیم را تنظیم کنید تا تصاویر ضبط شده کیفیت خوبی داشته باشند.
دوربین مدار بسته مخفی مدل پین هول ، به گونه ای نصب می شود که امکان تشخیص آن به صورت ظاهری وجود ندارد. فناوری این دوربین ها به گونه ای است که لنز دوربین به صورت یک حفره کوچک قرار داده شده است و از درون این حفره است که تصاویر ضبط می شوند. از قابلیت های این نوع دوربین ها، کیفیت بالای تصویر است. این دوربین ها قیمت بالایی نیز دارند.
دوربین های مدار بسته مخفی مدل هالوژنی، به راحتی در داخل یک لامپ هالوژن جای می گیرند و تصاویر را با کیفیت بالا ثبت می کنند. دوربین مخفی مینیاتوری معمولی، ساده ترین نوع دوربین های مخفی هستند و بیشتر برای کاربردهای شخصی مورد استفاده قرار می گیرند. این دوربین ها ارزان بوده و به راحتی می توانند از دید افراد پنهان بمانند.
برخی از دوربین های مدار بسته مخفی، قابلیت ثبت تصاویر در شب را دارند. تکنولوژی در این نوع دوربین ها، بر اساس امواج مادون قرمز است. کارایی این دوربین، مانند دوربین مدار بسته نوع پین هول است.
یکی از انواع جالب دوربین مدار بسته، دوربین های مخفی دتکتوری است. این دوربین ها در ظاهر، به صورت سیستم های هشدار ایمنی آتش سوزی یا سیستم های اعلام سرقت نصب می شوند؛ از این رو به هیچ عنوان قابل تشخیص نمی باشند.


چرا استفاده از دوربین مدار بسته مخفی اهمیت دارد؟

در بسیاری ازموقعیت ها مانند عملیات کنترل نامحسوس و پلیسی، باید یک مکان یا یک محوطه بدون آگاهی افرادمورد نظارت قرار گیرد. دوربین مدار بسته مخفی، به صورتی نصب می شوند که یا از دید افراد مخفی بمانند و یا در قالب یک وسیله خاص نصب می شوند تا قابل شناسایی نباشند.
این نوع دوربین ها را می توان در وسایلی مانند گلدان، لامپ، لوستر، تجهیزات صوتی و تصویری و …، قرار داد.
به طور کلی دوربین مدار بسته مخفی هم برای نظارت خانگی و هم برای کنترل صنایع و انبارها، کارخانه ها و مراکز تجاری به کار می روند. دوربین های مخفی هزینه کمتری دارند و به همین دلیل کاربردهای گسترده ای دارند.
مانند تمام انواع دوربین مدار بسته، این مدل از دوربین ها هم به صورت سیم دار و هم به صورت بی سیم مورد استفاده قرار می گیرند. اگر از نوع دوربین مدار بسته مخفی مجهز به سیم استفاده می کنید، باید از طریق اتصال کابل تصاویر را دریافت نمائید؛ برای دوربین مدار بسته مخفی مدل بی سیم، تصاویر ارسالی از دوربین توسط شبکه اینترنت به دریافت کننده ارسال می شوند.


دوربین مدار بسته مخفی در چه مواردی کاربرد دارند؟


به طور کلی این دوربین ها در مواردی که باید یک سری فعالیت ها و عملیات به صورت غیر محسوس تحت نظر باشند، مورد استفاده قرار می گیرند. به طور مثال، در مکان های تجاری، اداره ها، مکان هایی که امکان سرقت و تخلف در آن جا وجود دارد و …، از دوربین مدار بسته مخفی استفاده می شود. سیستم مدار بسته مخفی، کاربرد فرآوانی در عملیات پلیسی دارد؛ شناسایی عوامل جرم، صحنه جرم، تعقیب و کنترل مجرمان و …، همگی توسط این مدل از دوربین ها انجام می شوند.


دوربین مدار بسته مخفی به چه شکل هایی نصب می شوند؟

برای اینکه این نوع دوربین ها باید از دید افراد مخفی بمانند، در مکان هایی نصب می شوند تا قابل تشخیص نباشند. دوربین مدار بسته مخفی معمولاً به شکل های زیر مورد استفاده قرار می گیرند:
دوربین مدار بسته مخفی به شکل سنسورهای اطفاء حریق
دوربین مدار بسته مخفی به شکل خودکار و خودنویس
دوربین مدار بسته مخفی در پریزهای برق
دوربین مخفی نصب شده در کیف
دوربین مخفی نصب شده در ساعت و قاب عکس
دوربین مخفی نصب شده در فلش مموری
دوربین مدار بسته مخفی نصب شده در دکمه لباس
دوربین مخفی به شکل پیچ
این دوربین مدار بسته معمولا در فضاهایی استفاده میشود که یا فضای کافی برای نصب دوربین مدار بسته دیگر وجود ندارد و یا جایی که بخواهند یک محیط را بدون آنکه افراد از وجود دوربین در آن محل مطلع بشوند نصب می کنند.
به طور کلی قیمت یک دوربین مدار بسته مخفی، به عوامل متعددی همچون قابلیت ها و نوع کاربری آن بستگی دارد. اگر دوربین مخفی دارای ویژگی دید در شب نیز باشد، طبیعتاً قیمت آن افزایش خواهد یافت. البته باید توجه داشت که برخی از انواع دوربین های مدار بسته مخفی، نیاز به کسب مجوز دارند.

این دوربین مدار بسته از گذشته تا به امروز مورد استفاده قرار می گرفته و فقط تکنولوژی ساخت، تراشه، کیفیت تصویر و لنز آن به مرور زمان تکامل یافته و تغییر کرده است.
کیفیت تصویر این نوع دوربین مدار بسته از 400TVL در دوربین های مدار بسته آنالوگ تا 8 مگاپیکسل در دوربین های مدار بسته تحت شبکه می باشد. دوربین مدار بسته مینیاتوری دارای لنز ثابت است که معمولا در فاصله های کانونی 1.7mm و 2.8mm و 3.6mm در بازار موجود هستند.
دوربین مدار بسته پین هول همانند بقیه دوربین های مدار بسته معمول دارای دو کانکتور تصویر و تغذیه 12 ولت می باشد. که برخی از این دوربین های مدار بسته دارای میکروفون و کانکتور فیش RCA یا به اصطلاح فیش AV جهت ضبط صدا می باشد.

مزایا و معایب دوربین های مخفی :

از مزایای دوربین مدار بسته مینیاتوری می توان به کوچک بودن و جاگذاری در محلی که به طور کامل از دید عموم مخفی شود، نام برد.
از معایب برخی دوربین مدار بسته مخفی یا مینیاتوری می توان به غیر واقعی بودن یا محدب بودن تصویر آنها در فواصل نزدیک اشاره کرد. چون هر چه لنز دارای قطر بیشتری باشد در فاصله های نزدیک، تصویر واقعی تری را ارائه می کند. این نوع دوربین مدار بسته به دلیل کوچک بودن و چون به عنوان دوربین مدار بسته مخفی از آن استفاده می شود، معمولا فاقد دید در شب یا همان Infra-red می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *