دوربین مداربسته تشخیص چهره

با شناخت قابلیت ها، به اندازه ای که هزینه پرداخت کرده اید از یک دوربین هوشمند استفاده کنید .جذاب و البته بسیار مهم و کارآمد.وقتی در مکان های پرتردد به دنبال فرد خاصی هستید یا می خواهید تردد افراد را با حساسیت بیشتری پیگیری کنید قابلیت تشخیص چهره در دوربین های مداربسته ((Face Detection مسیر تلاش شما را هموار تر می کنید.قابلیتی هوشمندانه که هوشمندی شما را به ثمر می رساند.

با استفاده ازقابلیت های تشخیص چهره در این دوربین های مداربسته هوشمند، می توان عملکرد سیستم های نظارتی اتاق های کنترل، مدارهای آلارم اتوماتیک، دستورات ارسالی به دوربین های PTZ جهت تمرکز کردن بر روی سوژه های مورد نظر و … را بهبود بخشید.

به دلیل تکنولوژی پیشرفته تر در دوربین های تحت شبکه، قابلیت تشخیص چهره تنها در این نوع از دوربین ها وجود دارد. و تاکنون دوربین های آنالوگ نسل جدید با این قابلیت تولید نشده اند.

منظور از تشخیص چهره (Face Detection) در دوربین مداربسته چیست؟

زمانی که صحبت از امکانات پردازش تصویر در دوربین مداربسته به میان می آید در واقع منظور بخشی از توانایی های موجود در قابلیت های پردازش تصویری (Video Content Analytics)یا به اختصار VCA است. تمامی مکانیزم های هوشمند تجزیه و تحلیل تصویری در واقع بخشی از علم پردازش تصویر محسوب می شوند، که از جمله می توان به مکانیزم های ساده ای مانند حرکت در تصویر (Motion Detection)، شناسایی چهره (Face Capture)، تشخیص چهره (Face Detection) و … اشاره نمود.

نحوه عملکرد تشخیص چهره(Face Detection) در دوربین مداربسته

این دوربین ها با استفاده از الگوریتم های خاصی که در نرم افزار آنها تعریف شده است(مانند فاصله میان چشم ها، ابروها، بینی، خطوط صورت و …) می توانند چهره افراد را در زوایای مختلف تشخیص دهند. منظور از زوایای مختلف، تشخیص چهره از روبرو یا نیم رخ است که این امر به نرم افزار دوربین مدار بسته بستگی دارد.

ولی معمولا تا زاویه ۴۵ درجه را از روبرو تشخیص می دهند. بعد از عملیات تشخیص نوبت به تحلیل و پردازش تصاویر می رسد که بدین صورت است که دوربین از چهره فرد یا افراد مورد نظر عکس گرفته و در بایگانی دستگاه ضبط یا سرور ذخیره می کند و شما می توانید بدون آنکه نیاز به جستجو در فیلم ذخیره داشته باشید به تمام تصاویر به همراه سایر جزئیات اعم از روز و ساعت ورود افراد دسترسی داشته باشید.

بطور مختصر، نرم افزار تشخیص چهره توسط الگوریتم های امنیتی CCTV، پس از تطبیق تصویردریافتی با یکی از تصاویر موجود در پایگاه داده، پیامی مبنی بر تشخیص چهره فرد ارائه می دهد.

این تکنولوژی، به عنوان روشی بی نظیر برای تشخیص خریداران، سودجویان و یا حتی افراد مهم و خاص که با توجه به سیاست های اماکن و فروشگاه های گوناگون نیاز به توجه بیشتری دارند، به کار گرفته می شود.

عملکرد تکنولوژی تشخیص چهره:


  1. الگوریتم تشخیص چهره شامل مراحل زیر می باشد:
  2. ثبت تصویر
  3. استخراج جزئیات تصویر
  4. مقایسه جزئیات به دست آمده با تصاویر ثبت شده پیشین
  5. تطبیق یا عدم تطبیق تصاویر

امروزه این تکنولوژی برای باز کردن قفل گوشی های هوشمند، دوربین های مداربسته، گیت های فرودگاهی و دستگاه های کنترل کننده ورود و خروج به اماکن به کار گرفته می شود. میزان به کارگیری از این تکنولوژی هر روزه رو به افزایش است.

تفاوت تشخیص چهره Face Detection و شناسایی چهره Face Capture در دوربین مداربسته

در هنگام خرید باید به این نکته توجه نمایید که دو نوع از قابلیت تشخیص چهره در دوربین های مداربسته

وجود دارد که با هم متفاوت اند. یکی قابلیت Face Detection و دیگری قابلیت Face Capture است.

در قابلیت فیس کپچر تنها امکان تشخیص صورت افراد میسر است و امکان تمایز چهره های مختلف در آن وجود ندارد. اما در قابلیت Face Detection یا شناسایی چهره، عملکرد هوشمندانه و پیشرفته تری دارد و امکان تشخیص چهره های مختلف در آن امکان پذیر است. بعنوان مثال زمانی که چهره فردی توسط دوربین شناسایی می گردد در صورت ورود فرد مورد نظر به قسمت های مختلف مجموعه، امکان tracking یا ردیابی آن فرد در هر لحظه وجود دارد و در صورت ورود به مکان های غیر مجاز با تعبیه دستگاه آلارم می توان اطلاع رسانی مربوطه را انجام داد.

محاسن دوربین مداربسته مجهر به قابلیت تشخیص چهره

۱. کمک به جمع آوری مدارک و شواهد

اگر در محل کارتان نیازمند سیستم نظارتی هستید که بتواند در جمع آوری شواهد و مدارک در هنگام نیاز به کمکتان بیاید دوربین های مداربسته با قابلیت تشخیص چهره کارایی لازم را در این خصوص دارند. و می توانند مدارک کافی را برای مشاهده تمام اتفاقات رخ داده در اختیارتان بگذارند.
۲. جلوگیری از وقوع جرم
در واقع یکی از وظایف اصلی یک سیستم نظارتی جلوگیری از وقوع جرم و جنایت است و این سیستم ها می توانند عملکردی پیشگیرانه در وقوع جرم و بزه داشته باشند. در این راستا با نصب دوربین های مداربسته تشخیص چهره در مکان هایی با امکان بالای وقوع جرم می توان از وقوع چنین اتفاقاتی جلوگیری نمود.
۳. ارتقا امکانات نظارتی و کنترل و مدیریت فعالیت ها و رخداد ها
فعالیت و رخداد های زیادی وجود دارند که روزانه در یک ساختمان یا محیط اداری بوقوع می پیوندند. زمانی که سیستم نظارتی خود را به دوربین های تشخیص چهره مجهز می کنید می توانید نظارت بهتری بر فعالیت افراد درون سازمان خود داشته باشید

مزایای سیستم تشخیص چهره در دوربین مداربسته:

– جمع آوری شواهد و مدارک

– پیشگیری از وقوع جرم

– دسترسی به اطلاعات و سوابق به شکل مطمئن و صحیح

– نظارت بهتر بر فعالیت ها و رخداد ها

معایب سیستم تشخیص چهره در دوربین مداربسته:

– آسیب پذیر بودن

– هزینه بالا

پیچیدگی در عملکرد

– عدم وجود اطمینان بصورت ۱۰۰درصد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *