دستگاه دزدگیر سیمکارتی A560 آنیک

در این مقاله بصورت کامل ابتدا به معرفی قابلیتهای دستگاه دزگیر سیمکارتی A560 برند آنیک میپردازیم و سپس نحوه نصب و راه اندازی دزدگیر سیمکارتی A560 را آموزش میدهیم.

معرفی قابلیت دستگاه دزدگیر سیمکارتی A560 آنیک

قابلیت برنامه ریزی و کنترل دستگاه از طریق تماس صوتی، پیام و نرم افزارهایiOS , Android

2خروجی قابل کنترل با تماس صوتی، پیام و نرم افزار برای وسایل برقی

گزارش گیری محرمانه (ارائه گزارش مسلح و غیر مسلح شدن دزدگیر به مدیر)

تنظیم سنسورهای بی سیم روی هر یک از زون ها

نام گذاری هر زون به صورت مجزا(فارسی و انگلیسی)

ارسال نام زون و شماره چشم بی سیم در پیام آلارم

قابلیت تنظیم سطح امنیت دستگاه (SECURITY)

گزارش قطع و وصل برق شهر و خط تلفن ثابت

30 حافظه شماره تلفن(SMS, GSM , LINE)

تماس از طریق سیم کارت و خط تلفن ثابت

تنظیم مدت زمان آژیر(10 الی 400 ثانیه)

قابلیت اتصال به کیپد ساده و حرفه ای

امکان نصب تقویت کننده برد ریموت

چهار زون با سیم و یک زون بی سیم

قابلیت تغییر TONE/PULSE

قابلیت ارسال پیام فارسی

فرکانس 315 مگاهرتز

گزارش دوره ای شارژ

دارای زون تاخیری

ریموت اضطراری

نکات مهم

لطفآ قبل از روشن کردن دستگاه این دفترچه را مطالعه نمایید.
1) رمز پیش فرض در کلیه مراحل برنامه ریزی و کنترل دستگاه، 0000 می باشد.
2) اگر از سیم کارت جدید استفاده می کنید آن را داخل گوشی گذاشته و حتما پین کد
آن را غیر فعال کنید.
توجه: اگر از سیم کارت همراه اول برای اولین دفعه استفاده می کنید، قبل از استفاده
حتما نیاز به فعال سازی تماس دارند، برای فعال سازی تماس، سیم کارت را داخل
گوشی گذاشته شود. اپراتور همراه اول برای سیم کارت های جدید در ابتدا بخشی را
فعال کرده که باید با شماره ای دلخواه تماس گرفته شود، بعد از تماس، زبان مورد نظر
خود را انتخاب کرده و تایید کنید. حتماً این مرحله در سیم کارت های جدید همراه اول
انجام شود. در غیر این صورت دستگاه دزدگیر تماس برقرار نمی کند (فقط پیام ارسال
می کند) به این علت که هر بار دستگاه شروع به تماس می کند وارد بخش تغییر زبان
می شودو تماس ادامه پیدا نمی کند. این دستگاه قابلیت کار کردن با هر دو نوع زبان را
دارا می باشد و تفاوتی بین نوع زبان انتخاب شده وجود ندارد.
3)برای استفاده از هر زون، جامپر مربوط به آن را که در بالای ترمینال زون قرار
گرفته، بردارید.
4) در صورتی که شماره گیری در حالت TONE (تن) انجام نشد می بایست از طریق
حالت PULSE (پالس) نیز تست نمایید.
5) نرم افزارهای iOS , Android دستگاه دزدگیر سیم کارتی به جهت کاهش
اشتباهات در نوشتن پیام و افزایش سطح امنیت دستگاه، ارائه شده است.
6) تنظیمات پیش فرض دستگاه:
الف) حالت تلفن : T O NE ب) مدت زمان آژیر : 30 ثانیه
ج) مدت زمان تاخیربر روی زون 2 : صفر ثانیه د) تمامی زون ها در حالت نرمال
می باشند (حالت های دینگ دانگ ،نیمه فعال ، 24 ساعته تنظیم نشده است.)
7) برای نصب دستگاه، از خروج برد خودداری کرده و از مکان های تعبیه شده به
جهت اتصال پیچ به سطح مورد نظر استفاده نمایید. 8) برای کارآیی بهتر گیرنده ریموت دستگاه، آنتن فلزی را تا انتها بیرون بکشید.
9)دستگاه دارای چندین مسیر برای ورود سیم است، سیم ها را به نحوی مرتب نمایید که
هیچ کدام از آن ها به ترانس اتصال پیدا نکند و از روی بُرد دستگاه عبور نکند.
10 )دستگاه باید حداقل 20 سانتی متر با اشیاء اطراف فاصله داشته باشد، این
فاصله جهت بهبود کارایی و خنک شدن دستگاه الزامی است.
11 )سنسورهای بی سیم نسبت به نویز حساس بوده و در هنگام تماس و یا پیام کوتاه
ممکن است سنسورها تحریک شود، برای کارکرد صحیح سنسورهای بی سیم باید
حداقل 2 متر با دستگاه فاصله داشته باشند.
12 )دستگاه در هنگام شماره گیری حافظه های خالی را حذف می کند بنابراین
اجباری برای ذخیره شماره در تمام حافظه ها وجود ندارد.

 • تعریف اصطلاحات

ZONE: ناحیه
ARM : فعال (مسلح)
ALARM : هشدار
POWER : برق
DISARM : غیر فعال (غیرمسلح)
OUT : خروجی (رله)
PIR : سنسور حرکتی
DETECTOR : آشکار ساز
SIR) SIREN ): آژیر پیزو
TRIGGER : تحریک کننده
speaker) SP ) : بلندگو
AUX : خروجی تغذیه جهت سنسورها
BAT : باطری
TEL : خط تلفن
جامپر: دوپایه از برد را به هم متصل می کند

 • راهنمای سریع پنل
 • راهنمای سریع ریموت و استفاده از دستگاه برای کاربر

توجه: 2 نوع ریموت ممکن است در بسته بندی دستگاه قرار داده شده باشد.

تفاوتی در ساختار و عملکرد ریموت ها نیست
فقط شکل دکمه ها با هم تفاوت دارد.

 • راهنمای سریع زون (با سیم و بی سیم)
 • راهنمای سریع برنامه ریزی دستگاه از طریق پنل
 • راهنمای سریع برنامه ریزی دستگاه از طریق پیام
 • راهنمای سریع مراحل نصب و برنامه ریزی دستگاه
 • راهنمای پنل دستگاه
 • تصویر دستگاه
 • نحوه نصب و سیم بندی دستگاه
 • نحوه نصب اسپلیتر (نویزگیر خط تلفن)
 • انواع ترمینال دستگاه و توضیحات آن

ترمینال باتری (BAT): با دقت در رعایت جهت ، سیم های باتری را وصل کنید. سیم قرمز به مثبت و سیم مشکی به منفی وصل شود. این مسیر به یک فیوز 4 آمپر مجهز است.

13v)AUX): تغذیه کلیه چشم ها را با حفظ جهت به طور موازی به هم وصل کنید. سپس با رعایت جهت صحیح آنرا به ترمینال AUX وصل کنید. این مسیر مجهز به یک فیوز 2 آمپر است.

خروجی برای آژیر (SIR): اگر از آژیر استفاده می کنید، سیم های آن را با رعایت جهت صحیح به ترمینال SIR وصل کنید. برای تنظیم نوع تک آژیر به صفحه 37 مراجعه کنید.

خروجی برای بلندگوها(SP): بلندگوها را به طور موازی به هم وصل کنید (حداکثر 2 بلندگوی 8 اهم 25 وات) سپس آنها را به ترمینال SP وصل کنید. این مسیر به فیوز 4 آمپر مجهز است. برای تنظیم نوع تک آژیر به صفحه 37 مراجعه کنید

TEL (خط تلفن ): این ترمینال جهت اتصال به خط تلفن طراحی شده است. درصورت استفاده از اینترنت بر روی خط، حتماً باید از اسپلیتر (نویزگیر خط تلفن )استفاده کنید.

ترمینالA/D: ولتاژ لحظه ای منفی روی ترمینال A دزدگیر را مسلح می کند ( ARM ) و ولتاژ لحظه ای منفی روی ترمینال D دزدگیر را غیرمسلح می کند(DISARM)

ترمینال RS485(خروجی جهت اتصال به کیپد ): این ترمینال جهت اتصال به کیپد حرفه ای طراحی شده است که ارتباط این دو دستگاه از طریق پروتکل RS485 می باشد و به صورت دو طرفه عمل می کند. بدین صورت که می توان از طریق 4 رشته سیم ارتباطی 2 سیم برای تغذیه و 2 سیم برای تبادل اطلاعات بین کیپد و دزدگیر از طرفی دزدگیر راکنترل ) مسلح ، غیر مسلح ، نیمه مسلح ( نمود و همچنین تایم تاخیری دستگاه و رمز اصلی دستگاه را تغییر داد و از طرف دیگر وضعیت دزدگیر شامل مسلح یا غیر مسلح بودن دستگاه-باز بودن زون ها – وضعیت خط تلفن، برق و خروجی را نیز روی نمایشگر کیپد مشاهده کرد. این کیپد همچنین قابلیت ذخیره 10 رمز مختلف را دارد یعنی تا 10 کاربر مختلف می توانند دزدگیر را کنترل کنند و در صورت فعال بودن گزارش محرمانه شماره کاربری که دزدگیر را کنترل کرده باشد به مدیر ارسال می شود

سوکت 4 پین سفید رنگ ( سوکت افزایش برد ریموت- برد RxD): در صورتی که فاصله درب ساختمان تا مکان نصب دزدگیر زیاد باشد و ریموت ها به درستی عمل نکند می توان با قرار دادن یک برد مخصوص (برد RxD )در محل ورودی ساختمان ( معمولاً در کاور بلندگو قرار داده می شود ) و اتصال از طریق 4 رشته سیم به این سوکت برد ریموت ها را افزایش داد(می توانید تا 200 متر طول سیم برد RxD را افزایش دهید). فقط در صورت استفاده از این برد می بایست جامپر مربوطه را در سر جای خود قرار داد. جامپر را در صورتی قرار دهید که سوکت افزایش برد ریموت (برد RxD )در سر جای خود باشد در غیر اینصورت ریموت ها عمل نمی کند. محل قرار گرفتن این جامپر بالای سوکت 4پین سفید رنگ می باشد.

زون ها(Z1,Z2,Z3,Z4.NC,Z4.NO): در صورت نیاز به اتصال بیش از یک سنسور به هر زون باید متناسب با حالت NC یا NO به دو صورت سری یا موازی به ترمینال زون مورد نظر وصل نمود. روش بستن سنسورهای NC به صورت سری :

توجه: تعداد چشم هایی را که می توان به صورت سری به هم وصل کرد به مجموع متراژ سیم کشی چشم ها بستگی دارد ولی به طور معمول می توان تا 8 چشم را به صورت سری به هر زون متصل نمود. انواع زون ها : زون NORMAL CLOSE) NC ( یعنی اتصال بین دو پایه زون درحالت عادی بسته است و در صورت باز شدن این مسیر دستگاه شروع به آلارم می کند زون های 1و 2و 3( Z3 , Z2 , Z1 )به صورت NC می باشد.زون NORMAL OPEN) NO ) این زون برعکس زون NC است یعنی اتصال بین دو پایه زون در حالت عادی باز است و در صورت بسته شدن این مسیر دزدگیر شروع به آلارم می کند. زون 4 ( Z4از خروجی های دستگاه می توان برای کنترل وسایل برقی مانند لامپ ، کولر، جک، کرکره برقی و … استفاده نمود بدین معنی که می توان از طریق تماس، پیام و یا نرم افزار، وسایل برقی را از راه دور خاموش یا روشن نمود.در این دستگاه دو خروجی داریم : OUT1 و OUT2 خروجی حداکثر 10 میلی آمپر جهت اتصال به رله می باشد و برای کنترل وسایل برقی حتما باید از رله استفاده شود . OUT1 : این خروجی 2 حالت دارد که فقط می تواند در یکی از حالت ها استفاده گردد. حالت اول : در این حالت به عنوان یک خروجی آزاد عمل می کند. حالت دوم: ( LED-ARM1 ) در این حالت با مسلح شدن دزدگیر، خروجی ولتاژ منفی می دهد و با غیر مسلح شدن دزدگیر، این ولتاژ منفی قطع می شود. توجه : در صورتی که اگر از این خروجی در حالت LED-ARM استفاده نمایید،نمی توان آن را با تماس یا پیام خاموش یا روشن نمود . *برای فعال کردن این حالت، دکمه SET REMOT بر روی برد را نگه داشته و دکمه یا C ریموت را بزنید برای غیر فعال کردن این حالت به همین شکل عمل کنید. OUT2 :این خروجی نیز به عنوان یک خروجی آزاد عمل می کند که توسط ریموت نیز قابل کنترل می باشد. اگر دکمه یا D را نگه دارید، دستگاه به صورت لحظه ای (می تواند به دو صورت NC و NO انتخاب شود.)با تغییر جامپر کنار زون 4 )Z4 ( می توانید وضعیت NC یا NO زون 4 را انتخاب نمایید) توجه: از زون 4 ( Z4 ) فقط می توان در یکی از حالت های NC یا NO استفاده کرد که در صورت استفاده از حالت NC ، ترمینال NO بلااستفاده قرار می گیرد و بالعکس.

خروجی ها( out1 – out2): از خروجی های دستگاه می توان برای کنترل وسایل برقی مانند لامپ ، کولر،جک، کرکره برقی و … استفاده نمود بدین معنی که می توان از طریق تماس،پیام و یا نرم افزار، وسایل برقی را از راه دور خاموش یا روشن نمود. در این دستگاه دو خروجی داریم : OUT1 و OUT2 خروجی حداکثر 100 میلی آمپر جهت اتصال به رله می باشد و برای کنترل وسایل برقی حتما باید از رله استفاده شود . OUT1 : این خروجی 2 حالت دارد که فقط می تواند در یکی از حالت ها استفاده گردد. حالت اول : در این حالت به عنوان یک خروجی آزاد عمل می کند. حالت دوم: ( LED-ARM1 ) در این حالت با مسلح شدن دزدگیر، خروجی ولتاژ منفی می دهد و با غیر مسلح شدن دزدگیر، این ولتاژ منفی قطع می شود. توجه : در صورتی که اگر از این خروجی در حالت LED-ARM استفاده نمایید، نمی توان آن را با تماس یا پیام خاموش یا روشن نمود . *برای فعال کردن این حالت، دکمه SET REMOT بر روی برد را نگه داشته و دکمه یا C ریموت را بزنید برای غیر فعال کردن این حالت به همین شکل عمل کنید. OUT2 :این خروجی نیز به عنوان یک خروجی آزاد عمل می کند که توسط ریموت نیز قابل کنترل می باشد. اگر دکمه یا D را نگه دارید، دستگاه به صورت لحظه ای خروجی منفی می دهد. این فرمان برای راه اندازی رله در بازکن مناسب است.

برای استفاده از خروجی ها نیاز به یک رله 12 ولت مجزا می باشد، خروجی ها دستگاه منفی (GND ) می باشد برای استفاده از رله نیاز است که دو سر بوبین رله را به – AUX+,OUT وصل نمود. می توان از پایه های NO,NC,COM(برای پیدا کردن اسم پایه ها از اهم متر استفاده نمایید) برای خاموش و روشن کردن وسایل برقی استفاده نمود (حداکثر جریان عبوری از رله 7A می باشد) برای آسانتر و سریعتر بودن کار می توانید از بردها ی تک رله یا چهار رله تولید خود شرکت استفاده نمایید . در شکل زیر نحوه اتصال لامپ به برد تک رله توضیح داده شده است.

 • (سیم کارت)

اگر از سیم کارت جدید استفاده می کنید آن را داخل گوشی گذاشته و حتما پین کد آن را غیر فعال کنید.
توجه: اگر از سیم کارت همراه اول برای اولین دفعه استفاده می کنید، قبل از استفاده حتما نیاز به فعال سازی تماس دارند، برای فعال سازی تماس، سیم کارت را داخل گوشی گذاشته شود. اپراتور همراه اول برای سیم کارت های جدید در ابتدا بخشی را فعال کرده که باید با شماره ای دلخواه تماس گرفته شود، بعد از تماس، زبان مورد نظر خود را انتخاب کرده و تایید کنید. حتماً این مرحله در سیم کارت های جدید همراه اول انجام شود. در غیر این صورت دستگاه دزدگیر تماس برقرار نمی کند (فقط پیام ارسال می کند) به این علت که هر بار دستگاه شروع به تماس می کند وارد بخش تغییر زبان می شودو تماس ادامه پیدا نمی کند. این دستگاه قابلیت کار کردن با هر دو نوع زبان را دارا می باشد و تفاوتی بین نوع زبان انتخاب شده وجود ندارد.

همکار گرامی، در صورت امکان برای ارائه کارآیی بهتر دستگاه از سیم کارت همراه اول استفاده شود. از شارژ سیم کارت داخل دستگاه اطمینان حاصل فرمایید.

سیم کارت معمولا وقتی می سوزد که صحیح از آن استفاده نکنید.صدمه فیزیکی، وارد کردن پین کد ( معروف به PIN) اشتباه بیش از دفعاتی معلوم، وارد یا خارج کردن سیم کارت هنگام روشن بودن دستگاه، اتصال موقت، نمناکی یا تماس با رطوبت، قرار گرفتن در معرض نور خورشید، لمس یا آغشتن صفحه طلایی آن به ذرات غبار، چربی و … از عوامل دیگر خرابی و سوختن سیم کارت به شمار می رود.
توجه: LED سبز رنگی که روی برد کنار آنتن GSM می باشد نمایشگر آنتن دهی دستگاه می باشد. درصورتی که دستگاه به طور کامل بالا آمده باشد اگر 3 ثانیه یکبار این LED چشمک بزند بدین معنی است که سیم کارت آنتن می دهد و اگر پشت سر هم چشمک بزند یعنی که سیم کارت آنتن نمی ده و خاموش می باشد با زدن دکمه 0 بر روی پنل می توانید میزان آنتن دهی دستگاه را چک کنید.

 • (روشن کردن)

ابتدا تمامی سیم کشی ها و جهت های آن را چک کنید .اکنون برق و باطری دستگاه را وصل کنید .
LED POWER نشان دهنده ی وصل بودن برق شهر ( 220 ولت) می باشد درصورت
خاموش بودن این چراغ ، دستگاه از باطری تغذیه می کند.
بهتر است برای اولین بار دستگاه را ریست کنید ( نحوه ریست کردن در تنظیمات پنل توضیح داده شده) بعد از روشن کردن در ابتدا تاریخ، ورژن و مدل دستگاه نوشته می شود و بعد چراغ ها به ترتیب روشن می شود و در ادامه دستگاه شروع به راه اندازی ماژول ها و مقدار دهی اولیه می کند .
اگر دستگاه به صورت عادی عمل کند 30 ثانیه طول می کشد تا به طور کامل راه اندازی شود و روی LCD دستگاه کلمه DISARM نوشته شود .

دقت کنید بعد از راه اندازی دستگاه و نوشتن کلمه DISARM روی LCD نباید هیچ یک از چراغ های دستگاه به جز چراغ POWER روشن باشد مگر آن که یکی از زون ها تحریک شده باشد در این صورت چراغ مربوط به آن زون روشن می شود و اگر تحریک آن زون قطع شود باید چراغ مربوطه خاموش شود.

 • (ضبط و پخش صدا)

ضبط و پخش صدای آلارم (ضبط پیام سرقت) در حالت غیر مسلح ( DISARM ) با فشردن دکمه MESSAGE وارد منوی ضبط صدا می شوید. در این بخش برای ضبط صدا ( RECORD ) دکمه ENTER را فشار دهید، صدای مورد نظر خود (اسم و آدرس مکان مورد سرقت قرار گرفته) را ضبط (حداکثر 30 ثانیه ) و برای ذخیره سازی دکمه ENTER را بزنید. در همین منو برای پخش صدای ضبط شده ( PLAY ) کلید CHECK را بزنید. این ضبط صدا مربوط به زمانی است که دزدگیر شروع به آژیر زدن می کند و هنگام تماس گرفتن این صدا را داخل گوشی پخش می کند.

ضبط و پخش صدای خروجی رله ها و بخش کنترل دستگاه در این بخش، صدای پیش فرض روی دستگاه ذخیره شده است. برای تغییر صدای پیش فرض در منوی اصلی ابتدا MESSAGE و سپس 0 را بزنید. بعد از فشردن دکمه 0 اقدام به ضبط صدای مربوطه کنید. به این صورت که با نمایش هر متن روی LCD ، با مشاهده START ، شما بلافاصله صدای مربوط به آن را بیان کنید تا ضبط شود. ( فقط 5/ 1 ثانیه وقت دارید ) مثا اولین متن به این صورت است : RELAY 1 IS ON حال در صورتی که این رله برای مثال به لامپ وصل است می توانید بگویید لامپ روشن شد. به همین صورت : RELAY 1 IS ON(1 خروجی 1 روشن شد RELAY 1 IS OFF(2 خروجی 1 خاموش شد RELAY 2 IS ON (3 خروجی 2 روشن شد RELAY 2 IS OFF (4 خروجی 2 خاموش شد SYSTEM IS ARM (5 دزدگیر فعال SYSTEM IS DISARM (6 دزدگیر غیر فعا ل INSERT PASS (7 رمز را وارد کنید جهت پخش صداهای مربوط به این بخش بعد از زدن دکمه MESSAGE دکمه 9 را بزنید.

 • (ریموت)

فرکانس کاری دستگاه 315 مگاهرتز می باشد.

ست کردن ریموت کنترل ها زمانی که دستگاه در حالت غیر مسلح( DISARM ) باشد و روی LCD دستگاه کلمه DISARM نوشته شده باشد دکمه یا B ریموت را نگه دارید و همزمان دکمه SET REMOT را بر روی برد فشار دهید. دستگاه با یک تک بوق اضافه شدن ریموت را همراه با شماره ریموت روی LCD نشان می دهد.

توجه : چنانچه هنگام ست کردن ریموت به جای دکمه یا B دکمه دیگری را فشار دهید این ریموت ممکن است عملکرد درستی نداشته باشد و باید ریموت ها را حذف کرده و دوباره با دستگاه ست نمایید.

حذف ریموت ها برق و باطری دستگاه را قطع کنید. دکمه SET REMOT بر روی برد را فشار دهید و برق دستگاه را وصل کنید. دستگاه با یک تک بوق حذف ریموت ها را اعام می کند و روی LCD نمایش می دهد.

 • (زون)

حالت حافظه بدین معنی است که اگر دزدگیر در هنگام مسلح بودن یکی از زون ها تحریک شود و شروع به آلارم کند چراغ مربوط به زون روشن می شود و بعد از غیر مسلح شدن نیز این چراغ به همراه چراغ آلارم روشن می ماند تا بتوان آن بخشی که باعث آلارم شده را پیدا کرد درصورتی که چراغ آلارم و یکی از زون ها روشن باشد حالت های دینگ و دانگ و 24 ساعته عمل نخواهد کرد که برای پاک کردن حالت حافظه ابتدا باید یک بار دزدگیر را مسلح و غیر مسلح نمایید و دقت نمایید که هنگام غیر مسلح شدن حتما چراغ آلارم خاموش شود تا حالت های دینگ و دانگ و 24 ساعته آماده کار شوند.

دینگ دانگ(CHIME) در صورتــی کــه بخواهیــم در زمــان غیرفعــال بــودن دزدگیــر از ورود و خــروج افــراد مطلع شــویم ( از طریــق تــک صــدای پخــش شــده در بلندگــو دزدگیــر ) مــی تــوان وضعیــت دینــگ دانــگ را فعــال نمــود. مــی خواهیــد بــا ورود فــردی بــه انبــار بــه شــما اطــلاع دهــد کــه در صــورت فعــال ً مثــلا بــودن ایــن حالــت دســتگاه یــک تــک بــوق در (بلندگــو داخلــی دزدگیــر) پخش مــی کند.

ترمینــالZ1:زون یــک(Z1)دســتگاه مــی توانــد دارای دینــگ دانــگ باشــد. در صورتــی کــه دســتگاه غیــر فعال(غیــر مســلح) باشــد یــک دینــگ دانــگ پخــش مــی کند و در صورتــی کــه فعــال (مســلح) باشــد ماننــد قبــل عمــل مــی کنــد. جهــت فعــال کــردن ایــن حالــت دو دکمــه و ( وD و B ) را بصورت کامــلا همزمــان فشــار دهیــد. دســتگاه بــا یــک تــک بــوق فعــال شــدن دینــگ دانــگ را روی LCD نمایــش مــی دهــد جهــت غیــر فعــال کــردن این حالــت دو دکمه و (و یا D , B)را همزمان فشــاردهید. دســتگاه با ســه تک بوق غیر فعال شــدن دینگ دانگ را رویLCD نمایش می دهداگر دستگاه در حالت حافظه باشد دینگ دانگ عمل نمی کند. * توجــه: در بعضــی مــدل ریمــوت هــا (ماننــد اســتیل میــت) حالــت دینــگ دانــگ از طــرق دو دکمــه و فعــال و غیــر فعــال مــی شــود. * توجه: جهت اینکه حافظه پاک شــود حتما یک بار دزدگیر مســلح و غیر مســلح شــود. یکــی دیگــر از قابلیــت هــای ایــن دســتگاه ایــن اســت کــه مــی توانیــد چشــم های بی ســیم بــه حالــت دینگ 32را از طریــق ( روش تنظیــم جامپــر سنســورهای بــی ســیم) در صفحــه دانــگ در بیاورید

زون تاخیری فقط زون 2 دستگاه دارای تاخیر می باشد. کاربرد این زون برای دستگاه کیپد است. اگـر از ایـن زون در حالـت تأخیـری اسـتفاده کنیـد بعـد از مسـلح شـدن دسـتگاه بـه انـدازه مـدت زمـان تأخیـر فرصـت دارید از محـل خارج شـوید و به همان انـدازه فرصت داریـد تـا بعـد از ورود بـه محـل دسـتگاه را غیـر مسـلح نمایید. مدت زمان تاخیر ورود و خروج از محیط را می توان تغییر داد. برای تعیین مدت زمان تأخیر به بخش هفتم مراجعه نمایید.

حالت نیمه فعال یا نیمه مسلح (پارت زونPART ZONE) (درایـن حالـت زون هـایZ1و Z2و Z5 فعال (مسـلح) بوده و مابقی زون ها به غیر از زون های 42 سـاعته غیر فعال(غیر مسـلح) می باشـد. جهــت فعــال کــردن حالــت نیمــه فعــال (نیمــه مســلح) کلیــد یا و بــرای غیــر فعــال کــردن از کلیــد یا اســتفاده کنیــد. وضعیــت سنســورهای بــی ســیم را در بخــش روش تنظیــم جامپــر سنســورهای بی ســیم مطالعــه نمایید. یکــی از کاربردهــای ایــن حالــت بــرای منــازل مــی باشــد کــه تمایــل دارنــد بــه هنــگام خــواب تمامــی بخــش هــای منــزل بــه جــز اتــاق خــواب مســلح باشــد.

زون 24 ساعته Z4 زون 24 ساعته زونی است که هرگاه تحریک شود آژیر به صدا در می آید و شروع به تماس می کند چه دستگاه در حالت مسلح باشد و چه در حالت غیر مسلح باشد.

معمولا از این زون برای پدال و آشکار ساز دود و حرارت و شوک سنسور استفاده می شود. ترمینال Z4 : زون 24 ساعته دستگاه در یکی از دو حالت NC یا NO می تواند کار کند و فقط می توانید یکی از این حالت ها را استفاده نمایید. نکته: برای استفاده از زون 24 ساعته باید دکمه SET REMOTE روی بُرد را نگه داشته و دکمه یا D ریموت را بزنید . با یک صدای تک بوق، زون 4 به حالت 24 ساعته درمی آید و روی LCD نمایش داده می شود. برای غیر فعال کردن به همان شکل فعال کردن عمل کنید. توجه: جهت پاک کردن حافظه حتما یک بار دزدگیر مسلح و غیر مسلح شود. یکی دیگر از قابلیت های این دستگاه این است که می توانید چشم های بی سیم را از طریق )روش تنظیم جامپر سنسورهای بی سیم( در صفحه 32 به حالت زون 24 ساعته در بیاورید.

ریموت اضطراری (Panic SOS) این ریموت مثل یک پدال بی سیم عمل می کند و در مواقع اضطراری در صورت فشردن هر کدام از دکمه های ریموت، آژیر به صدا در آمده و شماره گیری انجام می شود. جهت ست کردن ریموت اضطراری سوییچ های SET PIR و SET REMOTE روی بُرد را بصورت همزمان فشرده و یکی از دکمه های ریموت جدید را فشار دهید، در صورت سِت شدن ریموت اضطراری، دستگاه در هر وضعیتی که باشد حتی وضعیت غیر فعال)غیر مسلح( با فشردن هرکدام از دکمه های ریموت، آژیر به صدا در آمده و شماره گیری انجام می شود. توجه : این ریموت جهت آلارم اضطراری می باشد و دقت نمایید با ریموت عادی اشتباه نشود. توجه شود ریموت اضطراری به عنوان یک چشم بی سیم شناخته می شود و در لحظه ست شدن عبارت SETPIR روی LCD نوشته شود. یکی از کاربردهای این ریموت اضطراری برای طلافروشان یا نگهبانانی است که در صورتی که در معرض سرقت قرار گرفتند با فشار دادن این ریموت دستگاه شروع به آژیر و تماس می کند .

ست کردن سنسورهای بی سیم دستگاه را در حالت غیر مسلح قرار دهید. دکمه SET PIR را نگه دارید و سنسور بی سیم را تحریک کنید. دستگاه ست شدن سنسور را همراه با شماره سنسور و شماره زون نمایش می دهد

در صورت ست کردن بیش از یک سنسور بی سیم حتما قبل از ست کردن،جامپرهای (A0 تا A7 ) در هر چشم را به صورت متفاوت بچینید در غیر این صورت دستگاه تمام سنسورها را به عنوان یک سنسور ذخیره می کند. توجه : بعضی از سنسورها جامپرهای( A0-A7 ) ندارند و هرکدام از سنسورها کد متفاوت خود را دارند. جامپرهای ( A0-A7 ) مربوط به کد سنسور می باشد و اگر این جامپرها ی سنسوری که قبلا ست شده را تغییر دهد کد دستگاه تغییر کرده و دوباره باید سنسور را سِت کرد. جامپرهای ( D0-D3 ) مربوط به حالت دهی سنسورها می باشد (می توان روی هر کدام از زون ها معرفی کرد ) که در قسمت بعدی توضیح داده می شود . نکته: برای ست کردن سنسور بی سیم باید همه ی سنسور های بی سیم قبلی را خاموش کرده و در لحظه ی ست کردن فقط 1 سنسور روشن باشد.

روش تنظیم جامپر سنسورهای بی سیم در این دستگاه می توانید سنسورهای بی سیم را به زون های 1 تا 4 مرتبط نمایید. در واقع خصوصیت زون های 1 تا 4 ( دینگ دانگ ، تاخیری ، نیمه مسلح ، 24 ساعته)را می توانید ( با تغییر جامپرهای داخل سنسور) به سنسور ها مرتبط نمایید. توجه: در صورت تنظیم سنسورهای بی سیم بر روی زون ها هنگام تحریک سنسورها، فقط LED5 روشن می شود. 1) در صورتی که برای زون 1 دینگ دانگ تعریف شده باشد و سنسور بی سیم را به شکل A تنظیم نمایید (سنسور مرتبط با زون 1 می شود) این سنسور نیز بصورت دینگ دانگ عمل می کند. 2) در صورتی که برای زون 2 حالت تاخیری تعریف شده باشد و سنسور بی سیم را به شکل B تنظیم نمایید ( سنسور مرتبط با زون 2 می شود) این سنسور نیز بصورت تاخیری عمل می کند. 3) اگر سنسوری بصورت شکل C تنظیم نمایید (سنسور مرتبط با زون 3 می شود) بدین صورت در حالت پارت زون ( نیمه مسلح) این سنسور عمل نخواهد کرد و فقط در حالت مسلح عمل خواهد کرد. 4) در صورتی که برای زون 4 حالت 24 ساعته تعریف شده باشد و سنسور بی سیم را به شکل D تنظیم نمایید( سنسور مرتبط با زون 4 می شود) این سنسور نیز به صورت حالت 24 ساعته عمل می کند و در حالت پارت زون (نیمه مسلح) نیز عمل نخواهد کرد. 5) اگر سنسوری بصورت شکل E تنظیم نمایید ( سنسور مرتبط با زون 5 می شود) که این سنسور خصوصیت هیچ یک از زون های بالا را ندارد و همانند یک سنسور مستقل عمل می کند. و در حالت پارت زون (نیمه مسلح) این زون عمل خواهد کرد. روش تنظیم جامپر های سنسورهای بی سیم: A) جهت ارتباط سنسور بی سیم با زون 1 باید جامپر D0 را خالی گذاشته و جامپر D1 در سمت L قرار بگیرد و از جامپر (A0 تا A7 ) را به صورت دلخواه و متفاوت بچینید.

B) جهت ارتباط سنسور بی سیم با زون 2 باید جامپر های D0 و D1 را خالی بگذارید و از جامپر( A0 تا A7 ) را به صورت دلخواه و متفاوت بچینید.

C) جهت ارتباط سنسور بی سیم با زون 3 باید جامپر D0 رادر سمت H و جامپر D1 را در سمت L قرار بگیرد و از جامپر ( A0 تا A7 ) را به صورت دلخواه و متفاوت بچینید.

D) جهت ارتباط سنسور بی سیم با زون 4 باید جامپر D0 را در سمت L قرار بگیرد و جامپر D1 را خالی گذاشته و از جامپر ( A0 تا A7 ) را به صورت دلخواه و متفاوت بچینید.

E) جهت ارتباط سنسور بی سیم با زون 5 باید جامپرهای D0 و D1 را در سمت H قرار بگیرد و از جامپر ( A0 تا A7 ) را به صورت دلخواه و متفاوت بچینید.

توجه : برای ست کردن سنسور بی سیم جامپرهای D0 و D1 را مطابق شکل های بالا بچینید و جامپر های D2 و D3 را در تمام حالات بالا خالی بگذارید.

حذف سنسورهای بی سیم برق و باتری دستگاه را قطع کنید. دکمه SET PIR را نگه داشته و برق را وصل نمایید. دستگاه با بوق ممتد حذف سنسورها را اعلام می کند و روی LCD نمایش می دهد.

نحوه تست زون در حالت DISARM و پاک بودن حافظه(تمامی چراغ های روی درب دستگاه خاموش باشد بجز چراغ POWER ) اگر سنسوری تحریک شود ، شماره آن زون بر روی LCD نمایش داده می شود و چراغ مربوط به آن زون روشن می شود. بعد از سیم کشی زون ها و روشن کردن دستگاه اگر هرکدام از سنسورها تحریک شود (جلوی چشم حرکت کنید) شماره آن زون روی LCD درج و چراغ آن روشن می شود و زمانی که تحریک تمام شد چراغ آن باید خاموش شود .

 • تنظیمات پنل

در تمامی مراحل برنامه ریزی و تنظیمات دستگاه باید در حالت غیر مسلح) DISARM ( باشد و در حالت مسلح ) ARM ( هیچ گونه دسترسی به منو دستگاه ندارید.
کلید * برای بازگشت به منوی قبل است.

ریست کردن دستگاه برق و باتری دستگاه را قطع نمایید، سپس دکمه MEM را فشرده و نگه دارید، در همین حالت برق و یا باتری دستگاه را وصل کنید، دکمه MEM را همچنان نگه دارید تا صدای بوق ممتد شنیده شود و کلمه RESET روی LCD نمایش داده شود، دکمه را رها کنید و منتظر بمانید تا دستگاه به صورت کامل راه اندازی شود. توجه : در صورت فراموش کردن رمز عبور دستگاه باید از این طریق دستگاه را ریست کرده و دوباره اطلاعات را ذخیره کنید. با ریست کردن دستگاه تمامی برنامه ریزی ها (شماره های داخل دستگاه ، ریموت ها ، سنسورهای بی سیم ، رمز دستگاه و …) پاک می شود و به تنظیمات کارخانه باز می گردد

ذخیره شماره تلفن در حافظه دستگاه دارای 30 حافظه شماره تلفن می باشد که 10 حافظه اول ( 0تا 9) برای ارسال پیام کوتاه ، 10حافظه دوم ( 10 تا 19 ) برای تماس از طریق سیم کارت و 10حافظه سوم ( 20 تا 29 ) برای تماس از طریق خط ثابت است. شماره تلفن هایی که تمایل دارید به آنها پیام کوتاه ارسال شود در حافظه 0 تا 9 وارد کنید. ENTER + شماره تلفن + ENTER + (شماره حافظه) 0 تا MEM + 9 شماره تلفن هایی که تمایل دارید از طریق سیم کارت ( GSM ) با آنها تماس گرفته شود در حافظه 10 تا 19 وارد کنید. (شماره تلفن ثابت با کد استان) ENTER + شماره تلفن + ENTER + (شماره حافظه) 10 تا MEM + 19 شماره تلفن هایی که تمایل دارید از طریق خط تلفن ثابت ( LINE ) با آنها تماس گرفته شود در حافظه 20 تا 29 وارد کنید. (شماره تلفن ثابت بدون کد استان) ENTER + شماره تلفن + ENTER + (شماره حافظه) 20 تا MEM + 29

مشاهده شماره های داخل حافظه CHECK + شماره حافظه + MEM با زدن مجدد کلید CHECK در این مرحله شماره های بعدی را مشاهده خواهید کرد.

پاک کردن شماره های داخل حافظه ENTER + ENTER + (شماره حافظه) +MEM

تست شماره گیری و ارسال پیام کوتاه MESSAGE + شماره حافظه +MEM در این حالت در صورت وارد کردن شماره حافظه 0 تا 9 دستگاه یک پیام کوتاه با متن TEST ارسال می کند و از شماره حافظه 10 تا 29 تماس برقرار کرده و صدای آلارم ضبط شده را پخش می کند

تنظیم مدت زمان آژیر در صورت کم یا زیاد بودن مدت زمان آژیر می توانید با فشردن دکمه 1 به مدت 3 ثانیه به بخش تنظیم مدت زمان آژیر وارد شوید. با استفاده از دکمه 7 مدت زمان آژیر را کاهش و با استفاده از دکمه 9 آن را افزایش دهید. سپس با فشردن دکمه ENTER تغییرات را ذخیره کنید. مدت زمان آژیر را می توان از 10 تا 400 ثانیه انتخاب کرد ، در حالت پیش فرض 30 ثانیه انتخاب شده است.

تنظیم نوع تک آژیر در صورتی که از دستگاه مرکزی دزدگیر دور هستید و صدای مسلح و غیر مسلح شدن دستگاه را نمی شنوید و اطمینان ندارید که فرمان انجام شده می توانید بر اساس زیر نوع پخش تک آژیر را تغییر دهید. M-SP( 1 ( بلندگوی داخلی ) SIR(2 و M-SP ( بلندگوی داخلی و آژیر پیزو) M-SP-SIR-SP(3 (بلندگوی داخلی، آژیر پیزو و بلند گوی بیرونی) در تنظیم اولیه دستگاه، حالت دوم در نظر گرفته شده است . جهت تغییر حالت، با نگه داشتن دکمه 3 به مدت 3 ثانیه وارد این بخش می شوید. با دکمه های 7 و 9 تغییر وضعیت را اعمال کرده و جهت ذخیره کردن تغییرات دکمه ENTER را فشار دهید. توجه : درصورت مسلح یا غیر مسلح کردن از طریق تماس یا پیام کوتاه دستگاه فقط از طریق بلندگو داخلی یک تک آژیر پخش می کند .

مثال: در صورتیکه حالت 3 را انتخاب کنید دستگاه با مسلح و غیر مسلح شدن یک صدای تک آژیر در بلند گوی داخلی و بیرونی و آژیر پیزو پخش می کند.

تغییرPASSWORD در منوی اصلی با فشردن دکمه 4 به مدت 3 ثانیه می توانید به منوی تغییر رمز راه پیدا کنید، در ابتدا باید رمز قبلی را وارد کرده و سپس رمز جدید را دوبار وارد کنید و برای تایید ENTER را بزنید. رمز پیش فرض دستگاه0000 است. در صورتی که رمز دستگاه را فراموش کردید دستگاه را از طریق پنل ریست کنید تا به رمز پیش فرض برگردد.

مدت زمان تاخیر بر روی زون 2 تأخیر مدت زمانی است که به شخص فرصت می دهد از محیط خارج یا به محیط وارد شود. با فشردن دکمه 6 به بخش مدت زمان تاخیر بر روی زون 2 وارد می شوید. با استفاده از دکمه 7 مدت زمان تاخیر را کاهش و با استفاده از دکمه 9 آن را افزایش دهید؛ سپس با فشردن دکمه ENTER تغییرات را ذخیره کنید. مدت زمان تاخیر از 0 تا 120 ثانیه است که با توجه به مدت زمان خروج یا ورود به محل می توانید تغییر دهید. نکته: مدت زمان تاخیر روی حالت پیش فرض 0 ثانیه است به معنی آن که هیچ گونه تاخیری روی زون 2 نمی باشد.

TONE/PULSE درصورتی که دستگاه دزدگیر از طریق خط ثابت تماس نگیرد یا با توجه به ساختار متفاوت مخابرات بعضی مناطق، شماره گیری با خط ثابت TONE به درستی عمل نکند؛ در این صورت به روش زیر شماره گیری دستگاه را در حالت PULSE قرار دهید، که با فشردن دکمه 8 وارد منوی TONE/PULSE می شوید و با فشردن دکمه 1 حالت TONE و با فشردن دکمه 2 می توانید حالت PULSE را انتخاب کنید و برای ذخیره تغییرات ENTER را بزنید.

نحوه افزودن کیپد در صورتی که دزدگیر و کیپد را همزمان روشن نمایید،دستگاه در حین راه اندازی به صورت خودکار کیپد را شناسایی می کند در غیر اینصورت از روش زیر برای افزودن کیپد استفاده نمایید. در منوی اصلی با فشردن دکمه 9 وارد بخش افزودن کیپد حرفه ای می شوید که با وارد کردن کد کیپد و سپس فشردن دکمه ENTER کیپد به دستگاه شما افزوده می شود.

مشاهده میزان آنتن دهی دستگاه در منوی اصلی با نگه داشتن دکمه 0 می توانید میزان آنتن دهی سیم کارت و ورژن و مدل دستگاه خود را مشاهده کنید. میزان آنتن دهی سیم کارت از 10 تا 34 می باشد که از 20 به بعد آنتن دهی خیلی خوب می باشد. در این عکس آنتن دهی 30 می باشد.

تنظیم سطح امنیت دستگاه (میزان دسترسی) (SECURITY) در تنظیم پیش فرض کارخانه تمامی افرادی که شماره سیم کارت و رمز ورود دستگاه را در اختیار داشته باشند می توانند به دستگاه دسترسی داشته باشند ولی با فعال کردن این حالت می توان میزان دسترسی افراد به دستگاه را تعیین کرد. با فشردن دکمه ENTER و نگه داشتن آن به مدت 3 ثانیه وارد منوی SECURITY می شوید که می توانید امنیت دستگاه خود را در این بخش تعریف کنید در ابتدا وضعیت قبلی دستگاه نمایش داده می شود و سپس قادر به تغییر آن خواهید بود. به این صورت : وضعیت به حالت 1 ENTER : HIGH وضعیت به حالت 2 ENTER : MID در صورتی که دستگاه روی حالت MID تنظیم شود کلیه کسانی که شماره سیم کارت و همچنین رمز ورودی 4 رقمی دستگاه را داشته باشند می توانند به دستگاه دسترسی پیدا کرده و تمامی تنظیمات و مشاهدات و کنترل دستگاه را در دست بگیرند ولی در صورتی که روی وضعیت HIGH قرار گیرد تنها کسانی که شماره آنها در حافظه 10 الی 14 ) 5 حافظه اول GSM ( ذخیره شده می توانند دزدگیر را مسلح و غیر مسلح کنند و همچنین شماره های داخل حافظه را تغییر دهند ولی حتی در این وضعیت تمامی افراد با داشتن شماره سیم کارت و رمز ورود فقط از طریق SMS می توانند تنظیمات دیگر را انجام دهند. توجه: در صورتی که دستگاه در حالت HIGH باشد و فردی که تماس می گیرد شماره آن در 5 حافظه اول GSM نباشد، دستگاه تماس را رد کرده و اجازه کنترل دستگاه را نمی دهد.

ریست دستگاه از راه دور برای ریست دستگاه از راه دور، کافی است متن زیر را به دستگاه ارسال کرده و منتظر پاسخ شوید. 0000*RS

ثبت شماره تلفن در حافظه دستگاه از طریق پیامک دستگاه دارای سه نوع حافظه ( SMS ,GSM ,LINE ) می باشد که در هرکدام می توان 10شماره ذخیره کرد. شماره تلفن هایی که تمایل دارید به آنها پیام کوتاه ارسال شود بجای شماره حافظه، اعداد 0 تا 9 بگذارید. به همین ترتیب برای ذخیره سازی شماره ها در حافظه پیام کوتاه، متن زیر را به دستگاه ارسال کنید. شماره تلفن همراه شماره حافظه رمز دستگاه *SA به طور مثال برای ذخیره سازی شماره 09123456789 در حافظه شماره 2 پیام کوتاه، کافیست متن زیر را به دستگاه ارسال کنید. *SA 209123456789 شماره تلفن هایی که تمایل دارید از طریق سیم کارت با آنها تماس گرفته شود، بجای شماره حافظه اعداد 0 تا 9 وارد کنید. به همین ترتیب برای ذخیره سازی شماره ها در حافظه تماس از طریق سیم کارت، متن زیر را به دستگاه ارسال کنید. شماره تلفن شماره حافظه رمز دستگاه *GA در این بخش به جای شماره تلفن در متن بالا شماره تلفن همراه یا شماره تلفن ثابت با کد استان قرار دهید. به طور مثال برای ذخیره سازی شماره 09123456789 در حافظه شماره 2 سیم کارت، کافیست به دستگاه متن زیر را ارسال کنید. *GA0000209123456789 و برای ذخیره سازی شماره تلفن ثابت 22222222 در حافظه 0 سیم کارت، کافیست به دستگاه متن زیر را ارسال کنید. ابتدا کد استان مثلا 021 برای تهران قرار دهید. *GA0000002122222222 شماره تلفن هایی که تمایل دارید از طریق خط تلفن ثابت با آنها تماس گرفته شود، بجای شماره حافظه اعداد 0 تا 9 وارد کنید. به همین ترتیب برای ذخیره سازی شماره ها در حافظه خط ثابت، متن زیر را به دستگاه ارسال کنید. شماره تلفن شماره حافظه رمز دستگاه *LA منظور از شماره تلفن در متن بالا شماره تلفن همراه یا شماره تلفن ثابت بدون کد استان است. به طور مثال برای ذخیره سازی شماره 09123456789 در حافظه شماره 2 خط ثابت دستگاه متن زیر را ارسال کنید. *LA0000209123456789 و برای ذخیره سازی شماره تلفن ثابت 22222222 در حافظه 0 کافیست به دستگاه متن زیر را ارسال کنید. *LA00000222222222 توجه: بعد از ارسال هر پیام در صورت درست بودن متن پیام، دستگاه برای تایید، شماره حافظه و تلفن ذخیره شده در حافظه را از طریق پیام برای شما ارسال می کند.

مشاهده شماره های ثبت شده در حافظه دستگاه(SMS ,GSM ,LINE) برای مشاهده شماره تلفن های ذخیره شده در حافظه دستگاه کافیست متن زیر را به دستگاه ارسال کرده و منتظر پاسخ باشید.CA*0000 با ارسال این متن تمامی شماره های ذخیره شده در دستگاه برای شما ارسال می شود

تنظیمات پیام متن اصلی تحریک (سرقت) جهت ذخیره متن پیام مربوط به سرقت، پیام زیر را به دستگاه ارسال ک ن ی د : (انگلیسی یا فارسی) متن مورد نظرMA*0000 منظور از متن مورد نظر معمولا اعلام مکان مورد سرقت قرار گرفته می باشد. متن SMS می تواند به صورت فارسی یا انگلیسی و به طول حداکثر 40 کاراکتر به دستگاه ارسال شود. برای مثال می خواهیم در زمان آلارم دستگاه متن )شرکت آقای عظیمی مورد سرقت قرار گرفته ( را به ما SMS کند به صورت زیر عمل می کنیم. شرکت آقای عظیمی مورد سرقت قرار گرفته MA*0000 این پیام را به دستگاه بفرستید و دستگاه تایید تغییر متن را به صورت زیر اعام می دارد. شرکت آقای عظیمی مورد سرقت قرار گرفته : MA در صورتی که دزدگیر تحریک شود این پیام به شماره حافظه های 0 تا 9 ارسال می شود.

تنظیمات متن SMS جهت نامگذاری زون ها دستگاه برای هریک از زون ها متن مشخصی دارد که درصورت تحریک به 3 حافظه اول این متن را ارسال می کند ، کاربر می تواند متن این پیام ها را تغییر دهد. در حالت پیش فرض شماره زون در حالت انگلیسی به شماره حافظه ها ارسال می شود. جهت ذخیره متن پیام مربوط به زون ها، پیام ها را به طول حداکثر 10 کاراکتر به دستگاه ارسال کنید: متن مورد نظر0000شماره زون Z* شماره زون از 1 تا 5 می باشد و منظور از متن مورد نظر معمولا منطقه تحت پوشش می باشد. به عنوان مثال می خواهیم متن مربوط به زون 1 را به : “راهرو شرکت” تغییر دهیم کافیست متن زیر را به دستگاه ارسال کنیم و منتظر پاسخ باشیم. راهرو شرکت Z1* با نام گذاری زون ها، پس از آلارم دزدگیر زمانی که دستگاه به شما متن پیام اصلی تحریک (سرقت) ذخیره شده را ارسال می نماید در انتهای متن زون تحریک شده به همراه شماره زون فعال شده را نیز خواهید داشت. با آلارم زدن دستگاه دو متن پیام به شماره های حافظه ارسال می شود: -1 به سه شماره 0،1،2 متن اصلی تحریک ( مکان مورد سرقت قرار گرفته)به همراه متن نامگذاری زون ذخیره شده ارسال می شود. متن تحریک (آلارم):نام زون (شماره زون) مثال :شرکت آقای عظیمی مورد سرقت قرار گرفته :راهرو ( ز 1) -2 به شماره حافظه های 3 تا 9 فقط متن اصلی تحریک (مکان مورد سرقت قرار گرفته) ارسال می شود. متن تحریک (آلارم) مثال: شرکت آقای عظیمی مورد سرقت قرار گرفته *توجه! دقت شود که پیام متن اصلی تحریک و متن زون ها حتما به یک زبان باشد. (هر دو فارسی یا هر دو انگلیسی) در غیر این صورت دستگاه متنی را ارسال نکرده و یا متن اشتباهی (ترکیب حروف و عدد) را ارسال می کند.

مشاهده شارژ سیم کارت اعتباری کافیست متن زیر را تایپ کرده و به دستگاه ارسال کنید. همراه اول :#11*140*000008 CH* ایرانسل : #1*141*000007 CH* تا دستگاه در جواب میزان شارژ سیم کارت داخل دستگاه را به شما ارسال کند.

شارژ کردن سیم کارت اعتباری کافیست متن زیر را تایپ کرده و به دستگاه ارسال کنید. همراه اول : # رمز شارژ #* 140*000022 CH* ایرانسل : # رمز شارژ * 141*000022 CH* می توانید برای سریعتر شارژ کردن سیم کارت اعتباری داخل دستگاه از کدهای دستوری شارژ مانند # 724 * و # 733 * و… برای شارژ کردن مستقیم سیم کارت استفاده نمود.

گزارش دوره ای شارژ با ارسال متن زیر ، دستگاه به طور متوسط بعد از 20 دفعه مسلح و غیر مسلح شدن میزان شارژ سیم کارت داخل دستگاه را به شماره حافظه های 0و 1 ارسال می کند . همراه اول : # 11 * 140 *000008 CS* ایرانسل : # 1* 141 *000007 CS* برای غیرفعال کردن گزارش دوره ای شارژ پیام زیر را به دستگاه ارسال کنید. 000000 CS*

مشاهده میزان آنتن دهی سیم کارت برای مشاهده میزان آنتن دهی سیم کارت نصب شده در دستگاه، پیام 0000 AN* را به دستگاه ارسال کرده و نتیجه آنتن دهی دستگاه را در پیام کوتاه ارسال شده مشاهده کنید . مثال: درصورت ارسال پیام، دستگاه این متن CSQ:25/00K->HIGH V.1.32 + را به شما ارسال می کند که آنتن دهی دستگاه 25 و ورژن برنامه دستگاه 1.32 می باشد.

مشاهده وضعیت دستگاه برای مشاهده وضعیت دستگاه، شامل مسلح یا غیر مسلح بودن ، قطع یا وصل بودن برق و خط تلفن و … پیامCR0000*را به دستگاه ارسال کرده و منتظر پاسخ باشید. مثال : درصورت ارسال پیام ، دستگاه به شما یک پیام حاوی متن زیر ارسال می کند

کنترل خروجی ها این دستگاه 2 خروجی دارد که به این سه روش قابل کنترل است: روشن( ON)، خاموش( OFF )، لحظه ای روشن کردن( NF) ON/OFF/NF شماره رله R* برای مثال: روشن کردن رله اول *R0ON خاموش کردن رله دوم *R2 OFF لحظه ای روشن کردن رله دوم *R2 NF درصورتی که حالت LED-ARM فعال باشد نمی توان خروجی 1 را با تماس یا پیام کنترل کرد.

گزارش قطع و وصل برق شهر و تلفن با قطع و وصل برق شهر و خط تلفن، دستگاه پیام مربوطه را به حافظه های شماره 0 ، 1 و 2 ارسال می کند( برق قطع شد DISCONNECT POWER ، برق وصل شد CONNECT POWER ،خط تلفن قطع DISCONNECT LINE ) در صورت عدم نیاز به اعلام قطع و وصل برق و خط تلفن کافیست جامپر مربوطه را روی برد دستگاه بردارید. (در صفحه 14 و 15 توضیح داده شده است)

گزارش محرمانه ( ارائه گزارش مسلح و غیر مسلح شدن دستگاه به مدیر) یکی از مهمترین امکانات دستگاه این است که اگر فردی دزدگیر را ( از طریق ریموت، کیپد ، تماس و …) مسلح ( ARM ) یا غیر مسلح ( DISARM ) نماید دستگاه گزارش کار انجام شده را به مدیر ارسال می کند. در صورت نیاز به گزارش محرمانه ( SEND REPORT ) متن زیر را به دستگاه پیام کنید. *SR ON که در جواب به شما یک پیام حاوی متن SENDING REPORT:ON ارسال می کند. برای غیر فعالسازی گزارش محرمانه متن زیر را ارسال نمایید و منتظر پاسخ باشید: *SR OFF که در جواب به شما یک پیام حاوی متن SENDING REPORT:OFF ارسال می کند. اگر دزدگیر از طریق ریموت فعال یا غیر فعال شده باشد شماره آن ریموت به حافظه 0، 1و 2 پیام می شود. در صورتی که از طریق تماس این کار صورت گرفته باشد شماره آن شخص و متن “ CALL ” ارسال می شود و همچنین اگر از طریق پیام باشد، شماره شخص و متن“پیام” به حافظه 1،0 و 2 ارسال می شود. ضمنا اگر دستگاه به وسیله کیپد نیز مسلح و غیر مسلح شود، شماره کاربر ارسال می شود. مثال : اگر فردی با ریموت دستگاه را مسلح کند دستگاه یک پیام حاوی متن ) دزدگیر فعال با ریموت شماره 1 ( به مدیر ارسال می کند و اگر با تماس دستگاه را غیر مسلح کند دستگاه یک پیام حاوی متن ) دزدگیر غیرفعال با تماس 09123456789 ( به مدیر ارسال می کند.

تغییر رمز ورود جهت تغییر رمز دستگاه پیام زیر را ارسال نمایید. رمز جدید رمز قدیم *PS در صورت تایید شدن رمز جدید، دستگاه متن روبرو را برای شما ارسال می کند. رمز جدید: NEW PASS مثال: اگر پیام PS 1234 * را به سیم کارت داخل دستگاه ارسال کنید، دستگاه بعد از دریافت پیام، یک پیام حاوی متن NEW PASS : 1234 برای شما ارسال می کند.

مسلح / غیرمسلح و نیمه مسلح کردن دزدگیر مسلح کردن (ARM )دزدگیر متن *AR غیرمسلح کردن (DISARM )دزدگیر متن *DI نیمه مسلح کردن (H-ARM )دزدگیر متن *HA به دستگاه ارسال کرده و منتظر پاسخ باشید. مثال : اگر پیام AR * به دستگاه ارسال کنید دستگاه مسلح شده و در جواب به شما متن SYSTEM IS ARM ارسال می کند. درصورت آلارم دستگاه در هرکدام از مراحل پیام، تماس از طریق سیم کارت و خط ثابت با فرستادن پیام DI * آلارم پایان یافته و دزدگیر غیر مسلح می شود.

تغییر زبان گزارش دهی این تغییر زبان مربوط به بخش گزارش دهی های دستگاه؛ شامل گزارش محرمانه، قطع و وصل شدن برق شهر و خط تلفن و … می باشد . جهت تغییر زبان دستگاه به زبان انگلیسی کافیست متن LS EN * و جهت تغییر زبان دستگاه به زبان فارسی کافیست متن LS FA * را به دستگاه ارسال نمایید و منتظر پاسخ باشید. در صورت تایید پیامی مبنی بر تغییر، برای شما ارسال می شود. مثال اگر پیام LS FA * را به سیم کارت داخل دستگاه ارسال کنید دستگاه بعد از دریافت، یک پیام حاوی متن “ SET FARSI CHECK SYSTEM SMS ” برای شما ارسال می کند. در این صورت زبان دستگاه فارسی شده و تمامی پیام های مربوط به بخش گزارش دهی دستگاه به زبان فارسی به کاربران ارسال می شود.

 • کنترل دستگاه و خروجی ها از طریق تماس صوتی

بعد از تماس با دستگاه و شنیدن صدای “ رمز را وارد کنید” )منظور صدای پیش فرض دستگاه یا صدای ضبط شده خودتان در منوی ضبط صدا می باشد( رمز 4 رقمی را با فاصله از یکدیگر وارد نمایید. با زدن هرکد، دستگاه با صدای تک بوق دریافت کد را تایید می کند. (حداکثر فاصله ی بین وارد کردن کدها 4 ثانیه می باشد). درصورت ورود رمز اشتباه بلافاصله دستگاه ارتباط را قطع میکند. در صورتی که رمز درست باشد با صدای تک بوق ممتد وارد منوی کنترل دستگاه می شوید که می توانید کنترل خروجی ها، مسلح و غیرمسلح بودن دستگاه را به دست بگیرید.
کلید 1 ؛ رله اول را وصل می کند وصدای مربوط به آن پخش می شود. با فشردن مجدد آن رله 1 قطع شده و صدای مربوط به آن پخش می شود. به همین صورت رله 2 توسط دکمه 2 کنترل می شود. کلید 5 جهت مسلح و غیرمسلح کردن دزدگیر می باشد که با فشردن این کلید دزدگیر مسلح و با فشردن مجدد دزدگیر غیرمسلح می شود. (می توان از کلید 8 نیز به جای کلید 5 استفاده نمود).
با فشردن کلید 6 دزدگیر به صورت نیمه مسلح در می آید و با فشردن مجدد این کلید دزدگیر غیرمسلح می شود .
در تمام مراحل در صورتی که کد کلید مورد نظر توسط دستگاه گرفته شده باشد یک صدای تک بوق برگشت داده می شود و بعد از آن صدای مربوطه پخش می شود و در صورتی که کلید فشرده شده کلیدی به غیر از 1، 2، 5 ، 6 و 8 باشد، 2 بار صدای تک بوق را خواهید شنید و روی نمایشگر کلمه ERROR CODE نمایش داده می شود.

 • نرم افزارAndroid , iOS

بعد از نصب برنامه این مدل دستگاه، ابتدا به منوی (افزودن دستگاه) وارد شوید.

در این منو باید نام دستگاه، شماره تلفن (شماره سیم کارت دستگاه دزدگیر) و کلمه عبور(که در ابتدا 0000 است) را وارد کنید و در انتها کلید ثبت را بزنید.

در منوی اصلی آیکون های فعال و غیرفعال، خروجی 1، خروجی 2 و برق قطع، تلفن قطع و بروز رسانی وضعیت را مشاهده می کنید. فعال : در صورت فشردن این دکمه پیام مربوط به دستگاه ارسال می شود و دزدگیر را فعال می کند. پس آیکون به حالت فعال در می آید.
غیرفعال: در صورت فشردن این دکمه SMS مربوط به دستگاه ارسال می شود و دزدگیر را غیرفعال می کند.
پس آیکون به حالت روشن در می آید.
خروجی ها: شما می توانید خروجی ها را به 3صورت فعال و غیرفعال و لحظه ای کنترل کنید.
با انتخاب هر گزینه، پیام مربوط به آن به دستگاه ارسال می شود و حالت مورد نظر شما در برنامه نمایش داده می شود.
برق قطع : زمانی که برق دستگاه قطع شده باشد، این آیکون روشن می شود.
تلفن قطع: زمانی که خط تلفن قطع شده باشد، این آیکون روشن می شود.
بروز رسانی وضعیت : در صورت فشردن این دکمه، تمامی حالات و کنترل های شما روی دستگاه در نرم افزار بروز می شود.

در منوی اصلی زمانی که را فشار دهید وارد منوی دیگری می شوید که می توانید تنظیمات دستگاه را تغییر دهید.
در منوی جدید آیکون هایی را مشاهده می کنید که به توضیح آن می پردازیم.
: در این بخش می توانید با انتخاب نوع سیم کارت ) ایرانسل یا همراه اول، شارژ سیم کارت و همچنین موجودی اعتبار سیم کارت را نیز انجام دهید.

با فشردن این دکمه، میتوانید میزان آنتن دهی سیم کارت قرار گرفته در دستگاه را مشاهده کنید.
:در این بخش می توانید نام دستگاه و شماره تلفن )شماره سیم کارت دستگاه دزدگیر( را تغییر دهید.
می توانید از طریق «حذف دستگاه » اطلاعات دستگاه را در برنامه حذف کرده و دستگاه جدیدی را برنامه ریزی کرد. همچنین می توانید از طریق «کلمه عبور جدید » رمز جدید برای دستگاه انتخاب نمایید و از طریق «بازگشت سیستم به تنظیمات اولیه » دستگاه را ریست کرده و تمامی اطلاعات ذخیره شده در دستگاه را پاک کنید.

توجه: در صورت لزوم می توانید برای نرم افزار خود رمز عبور چهار رقمی بگذارید.
: با فشردن این دکمه می توانید اقدام به حذف یا وارد کردن شماره تلفن کنید.
SMS (پیام کوتاه) GSM (تماس با سیم کارت) و LINE (تماس با خط تلفن ثابت).
: با فشردن این دکمه می توانید متن مورد نظر خود را در مورد زون مربوطه و پیام ارسالی آن تغییر دهید و ذخیره کنید.
: با فشردن این دکمه می توانید، وضعیت زون های دستگاه را مشاهده کنید.
: در این قسمت می توانید نام خروجی ها را تغییر داده و نام مورد علاقه خود را ذخیره کنید.
: با فشردن این دکمه می توانید نسبت به فعال یا غیر فعال کردن گزارش محرمانه اقدام کنید.
: در این بخش می توانید زبان بخش گزارش های دستگاه ) قطع برق، قطع تلفن و ….( را تغییر دهید.

 • (نحوه عملکرد و تست دستگاه)

نحوه عملکرد دستگاه اگر پس از مسلح شدن دستگاه ) توسط ریموت – تماس – پیام و نرم افزار(، سنسوری تحریک شود دستگاه شروع به آژیر کشیدن (بلندگو بیرونی و آژیر پیزو ) می کند و به 10 حافظه اول پیام آلارم ارسال می کند. در حین آلارم با ارسال پیام DI * دستگاه غیر مسلح شده و آلارم آن قطع می شود . توجه : به علت هشدار بهتر تماس نسبت به پیام کوتاه، جهت امنیت بهتر ترجیحا حداکثر 3 الی 4 شماره در بخش SMS ذخیره کنید. دستگاه بعد از ارسال پیام کوتاه به این 10 حافظه ( 9- 0) با 10 حافظه بعدی ( 19 -10 ) از طریق سیم کارت تماس برقرار کرده و صدای آلارم ضبط شده را پخش می کند (با وارد کردن یکی از کلیدها پخش پیام متوقف شده و به بخش کنترل دستگاه وارد می شود) و بلافاصله بعد از صدای آلارم صدای پیش فرض “رمز را وارد کنید ” پخش می شود که در صورت وارد کردن رمز و فشردن کلید 5 یا 8 دستگاه غیرمسلح می شود و با شماره های بعدی تماس برقرار نمی کند و درصورتی که بعد از پخش صدای آلارم تماس را قطع کنید دستگاه با حافظه بعدی تماس گرفته و بعد از تماس به این 10 حافظه با 10 حافظه بعدی(29 – 20) از طریق خط ثابت تماس برقرار کرده و فقط صدای آلارم را پخش می کند. درصورت غیر مسلح کردن همچنان LED زون مورد نظر روشن می ماند تا مشخص شود زون مربوط به کدام مکان فعال شده است برای پاک کردن حافظه کافیست یک بار دستگاه را مسلح و غیر مسلح نمود .

تست عملکرد صحیح دستگاه لطفاً بعد از پایان نصب و سیم کشی و برنامه ریزی دستگاه حتماً مراحل زیر را تست کنید : -1 آنتن دهی و میزان شارژ سیم کارت. -2 صحیح بودن شماره های داخل دستگاه. -3 برد ریموت و عملکرد صحیح آن.عملکرد زون ها : الف) صحیح بودن حالت زون (دینگ دانگ ، 24 ساعته ، نیمه فعال …). ب) میزان شعاع دید چشم ها ( گرفتن کل درب و پنجره ها ). ج) میزان عملکرد چشم در برابر جسم متحرک. د) کارکرد صحیح پدال و آشکارسازها. -5 ارسال پیام درصورت قطع یا وصل شدن برق شهر یا خط تلفن دستگاه. -6 پخش صدای آژیر و بلندگو و مدت زمان پخش و تنظیم نوع تک آژیر. -7 ضبط و پخش صدای آلارم در بلندگو دستگاه. -8 برقراری تماس از طریق سیم کارت و خط تلفن ثابت و پخش صدای آلارم ضبط شده در گوشی. -9 ارسال صحیح نام زون و شماره زون و درست بودن متن پیام های مربوط به زون -10 نرم افزار و عملکرد صحیح آن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *