بیشتر مشتریان نصب دوربین مدار بسته امروز مراکز و محیط های تجاری و مغازه داران می باشند. بسیاری از صاحبان کسب و کار این را می دانند که نصب دوربین مدار بسته و استفاده از آن امروزه فقط برای گرفتن مچ یک سارق نیست، بلکه به غیر از مسئله امنیت می توانند از آن برای مدیریت بهتر محصولات، کارگران و کارمندان، رفت و آمد مشتریان و پرداخت و دریافت مبالغ و…استفاده کنند. 
مزیت مهم تر این است که به وسیله فیلم های ضبط شده و بازبینی آنها میتوان رفتار مشتریان را زیر نظر گرفت و مثلا فهمید که از چه محصولاتی بیشتر استقبال میکنند و یا کجای فروشگاه بیشتر مکس میکنند.حال با توجه به آنالیزها میتوانیم طراحی فروشگاه را مطابق با علایق و سلیقه مشتریان بچینیم و اجناس محبوب تر را برای فروش عرضه کنیم.
این نکاتی که گفته شد خیلی کمتر مورد بررسی و توجه قرار میگیرند و اکثریت به مسائل امنیتی و کنترلی توجه دارند و بر این باور هستند که کارایی دوربین های مداربسته فقط به این منظور است. همچنین با استفاده از این سیستم حفاظتی می توان نظارت دوربین مدار بسته را از راه دور و بدون حضور فیزیکی با داشتن یک تلفن همراه، لپ تاپ یا تبلت که به اینترنت متصل باشد انجام داد.

بهترین نوع دوربین مداربسته برای فضای داخلی فروشگاه:

برای نصب دوربین مدار بسته که مناسب فضای داخلی مغازه باشد بهتر است، از انواع دوربین indoor(ایندور) استفاده نمود. دوربین مدار بسته Indoor(ایندور) با فضای داخلی ساختمان سازگارتر بوده و امکانات مناسب تری جهت استفاده در داخل ساختمان را دارد. دوربین های مورد استفاده برای محیط های داخل از نوع indoor بوده و معمولا گنبدی شکل یا دام هستند، و به دوربین مداربسته دام معروف هستند.

بهترین نوع دوربین مداربسته برای فضای بیرونی فروشگاه:

نصب دوربین مدار بسته Outdoor که معمولاً در فضای بیرونی مغازه ها و فروشگاه ها انجام می شود قابلیت هایی هم چون ضد آب بودن و ضد گرد و خاک بودن را دارند که باعث می شود دوربین ها دچار مشکل نگردند. اگر مایل هستید که در شب نیز دوربین مدار بسته شما به کار خود ادامه دهد بایستی دوربین مداربسته شما قابلیت دید در شب را نیز داشته باشد. اما اگر فقط می خواهید در طول روز و زمانی که مشتریان در داخل مغازه شما رفت و آمد می کنند کار فیلم برداری انجام شود بهتر است از دوربین های مداربسته معمولی استفاده نمایید. 
نصب دوربین مدار بسته در محیط تجاری کوچک یا بزرگ هیچ فرقی ندارد، بسته به میزان بودجه و کیفیت تصویرهای مختلف، دوربین های بسیاری برای نصب در واحدهای تجاری معرفی می گردد که محبوبترین آن ها همیشه دوربین مدار بسته آنالوگ HD و دوربین مدار بسته دیجیتال می باشد.

نکته قابل توجه این است که!! سیستم نظارت تصویری برای فروشگاه باید بتواند تمام نقاط کور را پوشش دهد وبه گونه ای نصب شود که کل فضا را برای شما نمایش دهد و با یک استراتژی دقیق از سرقت ها جلوگیری کند و با ترساندن مجرمین از ارتکاب جرم جلوگیری نماید.
یکی از دوربین های مناسب برای پوشش دادن کل محدوده، استفاده از دوربین های پانوراما یا دوربین fisheye می باشد. که اگر بخواهیم از چند دوربین استفاده نکنیم می توانیم این دوربین را جایگزین آن کنیم البته اگر جزییات زیاد برایمان اهمیت نداشته باشند. این دوربین ها با زاویه دید ۱۸۰ درجه یا ۳۶۰ درجه تصویربرداری میکنند.
اما نکته قابل ذکر این است که!! حتی اگر برای کل فروشگاه خود تنها از یک دوربین fish eye استفاده کردید از صندوق مغازه خود غافل نشوید و حتما بالای آن یک دوربین مجزا نصب نمایید. اهمیت اینکار از چند جهت است :هم دلیل حفاظتی و امنیتی دارد و سارقان در صورت ارتکاب جرم راحتتر شناسایی می شوند و همچنین در صورتی که فردی غیر از خودتان صندوق دار باشد به راحتی و حتی از راه دور قابلیت کنترل صندوقتان و پرداخت ها و دریافت ها را خواهید داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *