دوربین مداربسته مخفی منازل

دوربین بی سیم ، دوربین بی سیم نوعی از دوربین مداربسته است که سیگنال های صوتی و تصویری را از طریق امواج رادیویی انتقال می دهد. این نوع از دوربین وایرلس مجهز به یک فرستنده داخلی هستند و به جای کابل‌کشی سیگنال‌های تصویری را از طریق اینترنت به گیرنده ارسال می‌کنند.
دوربین وایرلس مانند دوربین مدار بسته معمولی کار می کند، با این تفاوت که به شبکه اینترنت متصل می شود و با قابلیت اتصال بیسیم و انتقال تصویر وایرلس بر روی موبایل و یا لپ تاپ، تصاویر منتقل می‌گردند. بنابراین دسترسی به تصاویر ضبط شده بسیار آسان خواهد بود. ( در واقع تصاویر ضبط شده را با استفاده از امواج رادیویی، به دستگاه گیرنده یا سرور مرکزی می فرستد).

دوربین مدار بسته بیسیم چیست و تفاوت دوربین مدار بسته بیسیم با دوربین سیم دار

دوربین‌های مداربسته سیم دار دارای کابل دوربین هستند و سیگنال تصویری از طریق همین کابل از دوربین به مانیتور یا دستگاه‌های دی وی آر ارسال می‌گردد.
دوربین‌های وایرلس نیازی به کابل دوربین ندارند. در عوض، سیگنال‌های تصویری دوربین از طریق شبکه به گیرنده بیسیم که به یک مانیتور یا دستگاه ضبط دی وی آر متصل است، ارسال می‌گردد. هرچند هزینه تهیه دوربین مداربسته دیجیتالی وایرلس تاحدودی از دوربین سیم دار بالاتر است، اما ‌نسبت به سیستم‌های سیم دار مقرون به صرفه است. برای نمونه، دوربین‌های مداربسته بیسیم نیازی به کابل‌کشی بین دوربین و مانیتور یا دستگاه ضبط ندارند و این مزیت خود در هزینه و زمان نصب سیستم صرفه جویی خواهد کرد.
دوربین‌های مداربسته وایرلس را تقریبا در هر نقطه‌ای می‌توان نصب و راه‌اندازی کرد و این امکان در دوربین‌های سیم دار وجود ندارد، یک نمونه اینکه صاحب خانه‌ها هرگز اجازه کابل‌کشی داخل دیوارها یا سقف را به اجاره نشین‌ها نمی‌دهند.

انواع دوربین های مداربسته بی سیم از لحاظ ساختار

دوربین مداربسته بیسیم

بر اساس استاندارد انتقال سیگنال تصویر دوربین بی سیم به دو نوع تقسیم بندی می‌شود: آنالوگ و دیجیتال

دوربین مداربسته بی سیم آنالوگ

دوربین های آنالوگ برای انتقال اطلاعات روش خاص خود را دارند. دوربین های آنالوگ با تبدیل کردن سیگنال آنالوگ به سیگنال رادیویی عمل انتقال اطلاعات را انجام می دهند. به علاوه باید بدانید، خروجی این دوربین ها به میزان بردشان بستگی دارد. از مزایای دوربین بیسیم آنالوگ می توان به قیمت مناسب آن و در عین حال سادگی کارکردن با این نوع دوربین اشاره کرد. با این حال این نوع دوربین مداربسته نیز مانند سایر انواع آنالوگ دوربین‌های مداربسته دارای محدودیت هایی از لحاظ قدرت سیگنال است. به این معنا که این نوع دوربین در برابر شرایط محیطی، جوی و نویز های الکترو مغناطیسی دارای حساسیت بسیار بالایی می باشد. همچنین اگر موانع زیادی بر سر راه این نوع دوربین باشد، سیگنال این دوربین ها افت خواهد کرد. به علاوه شرایط جوی  نامساعد از جمله بالا بودن میزان مرطوب مورد دیگری است که باعث افت سیگنال در دوربین بی سیم آنالوگ می شود. در صورتی که قصد خرید این مد ل دوربین مداربسته را دارید باید بدانید، برد ارسال اطلاعات دوربین های مداربسته بی سیم آنالوگ تا 91 متر می باشد.. و بدلیل برد محدود این دوربین ها ، نمی توان در فواصل طولانی سیگنال تصاویر آنها را اسال کرد، و بدیهی است در صورتی که به طول برد بیشتری نیاز دارید، این نوع دوربین انتخاب مناسبی برای شما نیست دوربین های مداربسته بیسیم آنالوگ از سه فرکانس رادیویی 900 مگاهرتز، 2.4 گیگاهرتز و 5.8 گیگاهرتز استفاده می‌کنند.در حال حاضر بیشتر این دوربین های مدار بسته آنالوگ در فرکانس 2.4 گیگاهرتز فعالیت می‌کنند.دوربین های آنالوگ برای انتقال اطلاعات روش خاص خود را دارند. دوربین های آنالوگ با تبدیل کردن سیگنال آنالوگ به سیگنال رادیویی عمل انتقال اطلاعات را انجام می دهند. به علاوه باید بدانید، خروجی این دوربین ها به میزان بردشان بستگی دارد. از مزایای دوربین بیسیم آنالوگ می توان به قیمت مناسب آن و در عین حال سادگی کارکردن با این نوع دوربین اشاره کرد. با این حال این نوع دوربین مداربسته نیز مانند سایر انواع آنالوگ دوربین‌های مداربسته دارای محدودیت هایی از لحاظ قدرت سیگنال است. به این معنا که این نوع دوربین در برابر شرایط محیطی، جوی و نویز های الکترو مغناطیسی دارای حساسیت بسیار بالایی می باشد. همچنین اگر موانع زیادی بر سر راه این نوع دوربین باشد، سیگنال این دوربین ها افت خواهد کرد. به علاوه شرایط جوی  نامساعد از جمله بالا بودن میزان مرطوب مورد دیگری است که باعث افت سیگنال در دوربین بی سیم آنالوگ می شود. در صورتی که قصد خرید این مد ل دوربین مداربسته را دارید باید بدانید، برد ارسال اطلاعات دوربین های مداربسته بی سیم آنالوگ تا 91 متر می باشد.. و بدلیل برد محدود این دوربین ها ، نمی توان در فواصل طولانی سیگنال تصاویر آنها را اسال کرد، و بدیهی است در صورتی که به طول برد بیشتری نیاز دارید، این نوع دوربین انتخاب مناسبی برای شما نیست دوربین های مداربسته بیسیم آنالوگ از سه فرکانس رادیویی 900 مگاهرتز، 2.4 گیگاهرتز و 5.8 گیگاهرتز استفاده می‌کنند.در حال حاضر بیشتر این دوربین های مدار بسته آنالوگ در فرکانس 2.4 گیگاهرتز فعالیت می‌کنند.با توجه به اینکه اکثر روترهای خانگی، تلفن های بی سیم، دسته های کنسول بازی و مایکروویوها نیز در همین فرکانس کار می کنند، امکان تداخل این امواج و بروز مشکل وجود دارد.فرکانس 900 مگاهرتز به عنوان طول موج مناسب شناخته شده است، زیرا با شبکه اینترنت  وایرلستان تداخل ایجاد نمی‌کند.

 مزایای دوربین مدار بسته بی سیم آنالوگ عبارت است از:

صرفه جویی در هزینه ها  قابلیت نصب چند گیرنده بر روی دوربین مدار بسته

دوربین مداربسته بی سیم دیجیتال دوربین مداربسته بیسیم دیجیتال از تکنولوژی وای فای (wifi) برای انتقال و ارسال اطلاعات استفاده می کند. دوربین بیسیم دیجیتال برای ارسال اطلاعات از پهنای باند بیشتری استفاده میکند که این کار هم باعث سریعتر ارسال شدن و بالا نگه داشتن کیفیت اطلاعات ارسال شده می باشد. همچنین ارسال اطلاعات در این مدل به دلیل عدم تاثیر پذیری در برابر شرایط جوی و نویز های الکترومغناطیسی، ثبات بسیار بالایی دارد. برد ارسال اطلاعات در مدل دیجیتال نسبت به آنالوگ بیشتر بوده و حدودا تا 137 متر می رسد. به علاوه می توان با استفاده از دستگاه repeater برد این دوربین ها را افزایش داد.
از دوربین های مداربسته بیسیم برای مصارف امنیتی و نظارتی استفاده می شود. برد اسمی که پیشتر در متن برای دو نوع آنالوگ و دیجیتال گفته شد، یک عدد تقریبی است. باید توجه داشت که در عمل عوامل مختلفی از قبیل دیوار ها، شرایط آب و هوایی، مودم های اینترنت و … روی برد این دوربین ها تاثیر گذارند و به همین علت نمی توان عدد کاملا دقیقی برای برد این دوربین ها بیان کرد.در هر صورت در دوربین‌های مداربسته بیسیم مانند سایر انواع دوربین‌های مداربسته، به منظور ضبط تصاویر و اطلاعات از دستگاه DVR برای دوربین های آنالوگ و از دستگاه NVR برای دوربین های تحت شبکه استفاده می شود. البته بعضی از دوربین های بی سیم خود دارای حافظه مخصوص می باشند که می توانند اطلاعات را درون خود ذخیره کنند. از دوربین های مداربسته بیسیم می توان هم درون فضای ساختمان و هم در فضای بیرونی ساختمان ها استفاده کرد. دوربین های مداربسته بیسیم همانند دوربین های مداربسته عادی در شکل ها، ابعاد و ویژگی های مختلف وجود دارند که هرکدام از آن ها کاربرد مخصوص به خود را دارند. از انواع اشکال این دوربین ها می توان به دوربین های دام (dom)، اسپید دام (Speed dome)، بولت (bullet)، دید در شب و … اشاره کرد.

مزایای دوربین مدار بسته بی سیم دیجیتال عبارت است از:

دوربین مداربسته بیسیم

دامنه عملیاتی گسترده: اگر مانعی بین دوربین مدار بسته دیجیتال و دستگاه گیرنده وجود نداشته باشد، امکان انتقال صدا و تصویر با برد بالا تا ۱۳۷ متر وجود دارد.
کیفیت بالای تصاویر: دوربین مداربسته دیجیتال می تواند تصاویر با کیفیت تری در مقایسه با نوع آنالوگ آن ارسال کند.
ارتباط دو طرفه: در دوربین های بی سیم دیجیتال، علاوه بر دوربین، دستگاه گیرنده (DVR) نیز  می تواند سیگنال ارسال کند.
قابلیت کنترل از راه دور: یکی از قابلیت های دوربین مداربسته دیجیتال این است که امکان کنترل از راه دور دارد. این قابلیت در مواردی مثل روشن و خاموش کردن منبع روشنایی و … کاربرد دارد. امکان استفاده از چند دستگاه گیرنده برای هر دوربین: در سیستم دوربین مداربسته دیجیتال، امکان ارسال تصاویر ضبط شده از یک دوربین به تعداد زیادی از دستگاه گیرنده (DVR) وجود دارد.
 سرعت بالادر ثبت تصویر: این تکنولوژی امکان انتقال حجم بسیار بیشتری از اطلاعات با سرعتی به مراتب بالاتر را فراهم  می آورد.

پهنای باند در شبکه های بی سیمیکی از موارد مهمی که در مورد دوربین مدار بسته بی سیم باید به آن توجه داشت این است که پهنای باند این نوع دوربین ها بسیار محدود است. به همین دلیل فقط می توانند اطلاعات را با حجم ۱۵۰Mbs منتقل کنند.بر همین اساس، اتصال تعداد زیادی از این دوربین ها به شبکه های وای فای، مشکل خواهد بود و از این رو تصاویر مناسبی دریافت نمی شود. دوربین مدار بسته بی سیم، مجهز به باتری است؛ باتری دوربین به صورت دوره ای قابل شارژ است.

ویژگی های دوربین مدار بسته بی سیم :

دوربین مداربسته بیسیم

• نصب و راه اندازی آسان
• امکان مکالمه
• قابلیت دید در شب
• فناوری وای فای
• سنسور حرکتی
• حافظه Micro SD
• امکان چرخش دوربین در تمام جهت هابه عبارتی–نصب و راه اندازی آسان
• نصب این دوربین ها نیاز به تخصص و مهارت خاصی ندارد-امکان مکالمه
• دوربین مدار بسته بی سیم، مجهز به میکروفن و بلندگو است با استفاده از این قابلیت می توان از هر نقطه ای، بر محیط نظارت داشت و هم امکان صحبت کردن وجود دارد-قابلیت دید در شب
• دوربین مدار بسته بی سیم، از سیستم مادون قرمز دید در شب برخوردار است؛ لذا می تواند تصاویر محیط را در نور کم یا تاریکی مطلق با کیفیت بالا، ثبت و ضبط کند.-فناوری وای فای
• دوربین مدار بسته بی سیم را می توان به شبکه های اینترنتی خانگی متصل نمود و تصاویر ضبط شده توسط آن را به مکانی دیگر انتقال داد-سنسور حرکتی 
• اگر یک نرم افزار روی تلفن همراه و یا پست الکترونیکی خود داشته باشید، وقتی دوربین مدار بسته بتواند حرکتی را تشخیص دهد و ثبت کند، یک پیام هشدار بر روی موبال شما ارسال می شود-حافظه Micro SD 
• قابلیت پشتیبانی از کارت حافظه SD با حداکثر ظرفیت ۱۲۸ گیگابایت را دارد. در این حالت نیازی به نصب و استفاده از دستگاه های ضبط کننده تصویر نخواهد بود-امکان چرخش دوربین در تمام جهت ها 
• این دوربین ها را می توان از راه دور کنترل نمود و به هر جهتی که مورد نظر است چرخاند.

کاربرد دوربین مدار بسته بی سیم:

دوربین مداربسته مخفی منازل

استفاده از دوربین های امنیتی، امروزه یکی از موارد بسیار مهمی در اماکن مسکونی و کسب و کار است. قیمت دوربین مدار بسته بی سیم بسیار مناسب است؛ به همین دلیل استفاده از این دستگاه در منازل مسکونی، از محبوبیت ویژه ای برخوردار است.
کاربرد اصلی این دوربین‌ها در مکان‌هایی است که امکان کابل‌کشی وجود ندارد و یا کابل‌کشی سخت است موارد کاربرد دوربین های مدار بسته بی سیم به صورت زیر است:
• کنترل و نظارت بر امنیت منازل مسکونی
• نظارت بر ساختمان های اداری و تجاری
• کاربردهای پلیسی (نیروی انتظامی می تواند با نصب این دوربین ها در مکان های ویژه، به طور نامحسوس تحقیقات خود را انجام دهد)
• کابین آسانسور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *